Sztuka ludowa w turystyce wiejskiej. Kampania informacyjno-edukacyjna „Odpoczywaj na wsi” 2020

Polska wieś, słynąca z sielskich krajobrazów, smakowitej kuchni i gościnności, to idealne miejsce do odpoczynku. Pobyt na wsi daje możliwość obcowania z naturą, poznania zwyczajów, obrzędów i gwary, a także szeroko rozumianej kultury ludowej, na którą składa się przede wszystkim folklor oraz sztuka charakterystyczna dla mieszkańców danego regionu tworzona przez lokalnych artystów.

W dobie produkcji masowej, sztuka ludowa i ręcznie wykonywane przedmioty stanowią wartość unikatową, niezmiernie poszukiwaną. Przywieziona z wakacji własnoręcznie wykonana pamiątka, przy tworzeniu której można było poznać tradycyjne techniki rękodzielnicze oraz niezwykłych ludzi, którzy te umiejętności kultywują, na zawsze zachowa w sobie wspomnienie przeżytych chwil.

Sztuka ludowa tak różna w poszczególnych regionach Polski to niezwykle ważny element służący promocji regionu i podniesienia jego wartości turystycznej. Planując więc podróże warto odwiedzić portal www.odpoczywajnawsi.pl i zapoznać się z bogatą ofertą kwater agroturystycznych zapraszających na pokazy twórczości ludowej miejscowych artystów, a także warsztaty rękodzieła ludowego kierowane zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych turystów. Dla tych, którzy chcą zasmakować uczestnictwa w warsztatach lub pokazach sztuki ludowej polecamy odwiedzenie modułu „Wirtualne targi”.

Warto też zwrócić uwagę twórców i rzemieślników zamieszkujących na wsi, jak ważnym kierunkiem rozwoju ich działalności może być branża turystyki wiejskiej. Otwarcie się na turystów, udostępnienie do zwiedzania swoich pracowni, prowadzenie pokazów i warsztatów rękodzielniczych czy wytwórstwo lokalnych pamiątek, to doskonała szansa na zdobycie nowych klientów, promocję własnej oferty i wkroczenie na nową ścieżkę zawodową.

Dlatego zachęcamy wszystkich twórców i rzemieślników zajmujących się szeroko rozumianą sztuką ludową, którzy posiadają ofertę dla turystów do zamieszczenia jej na stronie www.odpoczywajnawsi.pl promującym rękodzieło jako ważny segment usług turystycznych i niezwykle atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu.