Śpiewnik Marianny. Wyjątkowy zbiór pieśni ludowych online

W tym roku mija setna rocznica urodzin Marianny Dudek Maćkowiak, niezwykłej Bukówczanki, skrzypaczki, pisarki, działaczki społecznej. Dlatego też, Stowarzyszenie Bukówczan MANU przygotowało projekt „Niech znów gra muzyka ze śpiewnika Marianny” poświęcony zapomnianym pieśniom ludowym z Bukówca Górnego.

„Ocalić zapisem to wspaniała sprawa, ale my chcemy iść dalej: chcemy te zapisane rządki nut ożywić. Chcemy, by te pieśni żyły, by były śpiewane – i to nie tylko w naszym Bukówcu. Dlatego powstał projekt Niech znów zabrzmi muzyka ze śpiewnika Marianny” – tak o idei projektu mówią organizatorzy.

Marianna Dudek-Maćkowiak (1920-2017) była czołową animatorką życia kulturalnego w Bukówcu Górnym. Udzielała się jako poetka, publicystka i autorka pieśni, a także uczyła tańca ludowego, śpiewu i gry na instrumentach w lokalnych zespołach. Zapisy nut i słów bukówieckich śpiewek Marianna Maćkowiak rozpoczęła w 1975 roku. W ciągu 20 lat autorka zapisała 224 piosenki. Część z nich zapisała wyłącznie ze swojej pamięci, część  we współpracy z informatorami.

Stowarzyszenie Manugi chcąc upamiętnić postać Marianny Dudek Maćkowiak, w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2020 przygotowało stronę internetową, na której oprócz informacji o samej autorce, zamieścili nagrania audio pieśni przez nią zapisanych. Wykonawcami są lokalne zoepoły i muzycy wiejscy, m.in. Kapelę Dudziarską MANUGI, Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz, dziecięcy zespół „Nowe Lotko”.

Marianna Dudek-Maćkowiak, fot. www.spiewnikmarianny.pl

Rejestracja koncertu, www.spiewnikmarianny.pl

Rejestracja koncertu, www.spiewnikmarianny.pl

Organizatorzy pomyśleli również o możliwości śpiewania tych pieśni jako karaoke poprzez udostępnienie podkładu muzycznego.

Na uwagę zasługuje również koncert przygotowany przez miejscowe zespoły ludowe. Koncert miał się odbyć na żywo, jednak ze względu na sytuację epidemiczną okazało się to niemożliwe. Dlatego też wsytęp został nagrany w technice 360°, który można obejrzeć na stronie projektu.

Dla tych, którzy nie spotkali się wcześniej z techniką 360°, wyjaśniamy, że oglądając film, to my, przesuwając się po ekranie telefonu, tabletu czy komputera decydujemy, który fragment chcemy w danej chwili widzieć. Kamera nagrywa film dookoła własnej osi, więc każdy może się znaleźć w „centrum wydarzeń” – wyjaśniają organizatorzy.

Zapraszamy na stronę www.spiewnikmarianny.pl

* Zdjęcie główne: www.spiewnikmarianny.pl