Sztuka ludowa na kazimierskim rynku

Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym

Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym

Po raz czterdziesty trzeci na kazimierskim rynku zaprezentują swoje prace najwybitniejsi twórcy ludowi ze wszystkich regionów kraju, mistrzowie dyscyplin rękodzielniczych, laureaci prestiżowych konkursów, a także młodzi adepci plastyki ludowej, których prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i bezpośrednio nawiązują do tradycyjnego wzornictwa i technik rękodzielniczych.

Kazimierskie Targi zawdzięczają swoją renomę uczestnikom-członkom Stowarzyszenia Twórców Ludowych, którzy poprzez prezentowane dzieła ukazują dziedzictwo kulturowe swojej "małej ojczyzny", potwierdzając, że sztuka ludowa jest uprawiana przez osoby o dużej wrażliwości i wyobraźni artystycznej, adaptujące po mistrzowsku regionalne wzornictwo.

Targi nie ograniczają się do ekspozycji i promocji plastyki ludowej, ale tworzą swoistą atmosferę do nawiązania bezpośredniego kontaktu między twórcą a odbiorą m.in.: poprzez pokazy rękodzielnicze i otwartość artystów ludowych względem wszystkich zainteresowanych barwnym światem kultywowanej współcześnie sztuki ludowej.

W sumie w tegorocznych targach weźmie udział blisko 90 twórców ludowych reprezentujących następujące dziedziny sztuki ludowej: plastyka obrzędowa i zdobnicza, plecionkarstwo, zabawkarstwo, rzeźba, kowalstwo, ludwisarstwo, hafciarstwo i koronkarstwo, malarstwo, snycerka, garncarstwo i rzeźba ceramiczna, tkactwo oraz wyrób instrumentów ludowych.

Targi Sztuki Ludowej są nieodłącznym elementem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, a ich organizator Wojewódzki Ośrodek Kultury jest wieloletnim partnerem i sprzymierzeńcem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w popularyzowaniu i szukaniu miejsca dla kultury ludowej w dzisiejszym świecie.

Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby kazimierskie Targi nadal postrzegane były jako "wizytówka" współczesnej sztuki ludowej, potwierdzająca jej żywotności oraz akcentująca jej wymiar edukacyjny.

Wszystkim, którzy wielokrotnie gościli na Targach, a także tym, którzy po raz pierwszy i przypadkowo pojawią się na kazimierskim rynku w ostatni weekend czerwca – życzymy niepowtarzalnych przeżyć, które sprawią, że za rok impreza stanie się obowiązkowym punktem wakacyjnych podróży, powodowanych autentyczną potrzebą głębszego poznania dziedzictwa kultury ludowej.

Podczas Targów będzie również prowadzona sprzedaż wydawnictw STL (m.in. albumy, opracowania dotyczące sztuki ludowej, kwartalnik "Twórczość Ludowa", tomiki poezji ludowej)

Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym potrwają od 26 do 27 czerwca. Oficjalne otwarcie nastąpi 26 czerwca 2010 r. o godz. 9.00.

TESTTT