Święto kowali w Wojciechowie. XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

We wtorek w Wojciechowie (woj. lubelskie) rozpoczęły się XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Celem warsztatów jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Nauce towarzyszyć będą Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 56 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane  pracą w metalu, ale także projektant, konserwator dzieł sztuki czy tłumacz języka chińskiego.

Jak zapewniają organizatorzy „uczestnicy przyjechali do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni”.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie: Andrzej Słowik – woj. podkarpackie, Kazimierz Kudła – woj. podkarpackie, Ryszard Skuza – woj. świętokrzyskie. Zmagania młodych kowali z twardym żelazem można obserwować codziennie w godzinach 8.00 – 18.00. Warsztaty potrwają do 12 lipca br.

W programie m.in: nauka podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, regeneracja narzędzi kowalskich (praca w trzech grupach) oraz pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu  mistrzów – instruktorów –  nagrzewanie materiału i określanie temperatur za pomocą barw żaru, wykonywanie narzędzi kowalskich.

Ponadto młodzi adepci uczestniczyć będą w zajęciach teoretycznych podczas, których poznają marketing i przepisy prawne w prowadzeniu kuźni, podstawy projektowania wyrobów kowalskich oraz historię kowalstwa polskiego – regionalizm w kowalstwie polskim.

Zwieńczeniem kowalskich warsztatów będą Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej (12–14 lipca). Towarzyszyć im będzie sympozjum (12 lipca) dotyczące ochrony tradycyjnego kowalstwa artystycznego oraz wspieranie zjawisk związanych z jego transformacją. Wykłady: „Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia”, oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”. Dzień później odbędzie się także konkurs kowalstwa artystycznego. Warsztaty uroczyście zakończą się 14 lipca.

Organizatorem Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich jest Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie. Zrealizowano przy wsparciu Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły na www.gokwojciechow.pl; www.kowale.com.pl

* Zdjęcie główne: Spotkania Kowalskie w Wojciechowie, fot. www.kowale.com.pl