„Śląsk” na EXPO 2010 zatańczy na odnawialnym parkiecie

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. www.silesiakultura.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
fot. www.silesiakultura.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie reprezentować województwo śląskie w Szanghaju na wystawie EXPO 2010 podczas Dni Śląskich, które odbędą się w dniach 19-23 maja.

Program przygotowany przez "Śląsk" na Dni Śląskie w Polskim Pawilonie nawiązuje ściśle do hasła regionu – "Śląskie. Pozytywna energia". Do przekazania tej idei wybrano taniec, który jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym dla wszystkich i niosącym wiele pozytywnej energii.

Dodatkowo zostanie wykonany na odnawialnym parkiecie – specjalnej podłodze przechwytującej energię tańca i zamieniającej ją w energię elektryczną.

Odnawialny Parkiet (Sustainable Dancefloor) to pierwszy na świecie parkiet przechwytujący energię tańca. Jego hydrauliczna konstrukcja pozwala zbierać energię wytwarzaną przez poruszające się po nim osoby i przetwarzać ją na energię elektryczną. Ilość wytwarzanej energii pokazywana na miernikach motywuje tańczących do jeszcze większej aktywności, tworząc niezwykłe doświadczenie tworzenia pozytywnej energii.

Program koncertów łączy klasyczny, ludowo-narodowy repertuar "Śląska", z pieśniami i tańcami do muzyki Fryderyka Chopina oraz współczesnych artystów – Gorana Bregovića i Wojciecha Kilara. Odwiedzający Polski Pawilon w Szanghaju będą mogli usłyszeć m.in. przeboje napisane lub opracowane muzycznie przez Stanisława Hadynę, takie jak: "Karolinka", "Piekła baba chleb", "Hej, koło Cieszyna", "Gąskę". Goście Targów zobaczą także ludowe krakowiaki nowosądeckie, kołomajki, ale i bardziej współczesne układy na przykład "Gas, gas" do muzyki Gorana Bregovića czy "Orawę" do muzyki Wojciecha Kilara.

Szczególną rolę w programie zespołu pełni muzyka Fryderyka Chopina. Międzynarodowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć opracowania choreograficzne do jego muzyki. Będą to między innymi: polonez B-dur w opracowaniu Małgorzaty Borowiec, mazurek g-moll op. 24 nr 1 w choreografii Zofii Czechlewskiej i mazurek a-moll op. 68 nr 2 w opracowaniu Jarosława Świątka.

Program zaprezentowany zostanie dwukrotnie – 21 i 22 maja – na scenie głównej Placu Europejskiego, w centralnej części terenów wystawowych poświęconych krajom europejskim.

Od 19 do 23 maja, w Pawilonie Polskim, tancerze "Śląska" będą prowadzić lekcje nauki tańców ludowych i narodowych. Będzie to okazja do nauczenia się podstawowych kroków trojaka, poloneza, kujawiaka i mazura.

Wieczorami odnawialny parkiet zamieni się w nowoczesny europejski klub. W rytm muzyki klubowej prezentowanej przez najlepszych śląskich DJ-ów najzdolniejsi tancerze regionu dadzą show najgorętszych tańców XXI wieku (street jazz, funky, modern, hip-hop).

Organizatorem Dni Śląskich w Szanghaju jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Światowa Wystawa EXPO, która rozpoczęła się 1 maja w Szanghaju, jest największym wydarzeniem tego typu w historii. Udział w EXPO 2010 w Szanghaju zadeklarowało blisko 200 krajów. Organizatorzy, w ciągu 6 miesięcy trwania Wystawy, spodziewają się rekordowej liczby 70 milionów zwiedzających.

Źródło: www.silesiakultura.pl