Serbołużyckie zapusty, czyli zabawy karnawałowe na Dolnych Łużycach

Serbołużyckie słowo zapust, odpowiednik staropolskiego zapusty, to nic innego jak ostatnie dni karnawału oraz zabawy i zwyczaje ludowe związane z tymi dniami. W dzisiejszych czasach te tradycje są najsilniej kultywowane na Dolnych Łużycach.

Celem zabaw zapustowych jest wypędzenie zimy. Jak każe obyczaj, kobiety ubrane są w tradycyjne dla konkretnego regionu, czy nawet wsi, ludowe stroje serbołużyckie, mężczyźni są w czarnych garniturach i mają kwiat w butonierce.

Obecnie w wielu wsiach kobiety zrezygnowały z noszenia tradycyjnego nakrycia głowy tzw. lapy. W dzień zapustów można za to podziwiać na ich głowach piękne, fantazyjne fryzury.

Wszytkie terminy zabaw karnawałowych można znależć zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej Nowego Casnika, serbołużyckiego tygodnika wychodzącego na Dolnych Łużycach. Obok par ubranych w tradycyjne stroje ludowe na parkiecie wirują także elegancko ubrani mieszkańcy sąsiednich wsi i miast, turyści oraz każdy, kto ma ochotę brać udział w potańcówce.

Warto dodać, że Serbowie Łużyccy świętują ostatki dłużej niż katolicy czy protestanci, ponieważ zabawy odbywają się także w weekend po środzie popielcowej.

Tekst i fotografia: Justyna Michniuk