„Krakowiany, Krakowiany!” – folkowe widowisko muzyczne

Piękno krakowskiej gwary i pieśni, barwna scenografia i kostiumy, żywiołowy ruch sceniczny składają się na cieszące oko i ucho widowisko muzyczne zrealizowane przez Krakowską Operę Kameralną.

Na scenariusz widowiska składają się pieśni Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich, z bogatego skarbca dawnych pieśni ludowych zawartych w zbiorze Oskara Kolberga oraz pieśni z muzyką Karola Kurpińskiego, Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego, Jana Nepomucena Kamińskiego – przedstawione w jazzujących oryginalnych aranżacjach muzycznych. Są pieśni miłosne, weselne, biesiadne, obyczajowe, pasterskie, dożynkowe, jest bogate i oryginalne instrumentarium oraz – cytaty z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

„Folklor z klasą w Krakowskiej Operze Kameralnej! Widowisko, w którym wszystkie elementy (muzyczne, plastyczne, choreograficzne) harmonijnie ze sobą współgrają, tworzy piękną, efektowną opowieść o ludowych zwyczajach krakowskich, którą ogląda się niczym baśń. Warto wybrać się na Miodową 15. Polecamy!” – pisze o spektaklu Anna Kańska-Małachowska (www.nascenie.info).

Premiera widowiska „Krakowiany, Krakowiany” odbyła się w marcu 2017 roku. Najbliższe spektakl odbędzie się 24 lutego 2019 o g. 19.00 w Krakowskiej Operze Kameralnej.

krakowiany-krakowiany_plakat

Plakat spektaklu „Krakowiany, Krakowiany”, proj. Leszek Żebrowski

Za przygotowanie scenariusza oraz reżyserię i kompozycję ruchu scenicznego odpowiada Jadwiga Leśniak – Jankowska. Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Dawid Sulej Rudnicki. Pełne uroku i krakowskiej urody kostiumy, a także projekty lalek krakowskich nowożeńców stworzyła Katarzyna Mucha.W rolę aktorów, śpiewaków wcielili się Anna Bugajska, Monika Kołodziejska, Marek Kaczmarczyk, Maciej Rutkowski. Artystom towarzyszy orkiestra w składzie: Aleksandra Gawlik (skrzypce), Ewa Tupik (flet), Mariusz Stępień (klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy), Piotr Gawor (tuba), Grzegorz Fieber ( instrumenty perkusyjne), Dawid Sulej Rudnicki (Instrumenty klawiszowe, trąbka, cytra guzikowa, melodyka).

Szczegóły na www.kok.art.pl

* Zdjęcie główne: „Krakowiany, Krakowiany! ” folkowe widowisko muzyczne, fot. Paweł Zechenter