Prestiżowy tytuł dla festiwalu Globaltica

Gdyński festiwal został uhonorowany prestiżową EFFE Label (Europe for Festivals, Festivals for Europe). Label to znak jakości przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (European Festival Association, EFA), wspierany przez Parlament i Komisję Europejską.

Międzynarodowe grono ekspertów europejskiego rynku festiwalowego przyznaje EFFE na podstawie 10 kryteriów, w tym m.in. spójności linii programowej, wspierania dialogu międzykulturowego czy istotności dla lokalnej społeczności. Festiwale uhonorowane EFFE są ważną częścią europejskiej sceny festiwalowej i prezentują najwyższy poziom artystyczny. Globaltice EFFE Label zostało przyznane na lata 2019-2020.

„Bardzo cieszymy się, że festiwal został doceniony właśnie w roku 15. edycji. Od 2005 roku Globaltica pokazuje różnorodność i bogactwo kultur świata, zadaje pytania, jak tradycja może funkcjonować we współczesności, nie tracąc swojego charakteru. Festiwal gościł zarówno największe gwiazdy muzyki świata (Fanfare Ciocărlia, Goran Bregović, Seun Kuti), jak i wschodzących, ciekawych artystów z całego świata (Kel Assouf, Fargana Qasimova). Nie zapominamy o artystach polskich, w parku Kolibki zagrali m.in. Adam Strug, Kapela Brodów czy Same Suki. Jednocześnie z radością prezentujemy plakat tegorocznej edycji festiwalu, zaprojektowany tradycyjnie przez dyrektora artystycznego Globaltiki, Piotra Pucyło” – czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji.

Globaltica2019_plakat

Plakat Festiwalu, 2019

O Festiwalu

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami.

Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze.

Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.

Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu. Naturalne zalety tego miejsca, nieporównywalne do zamkniętej przestrzeni sali koncertowej, sprzyjają stworzeniu niepowtarzalnej imprezy na wysokim poziomie artystycznym.

Globaltica World Cultures Festival 2019 odbędzie się w dniach 17-21 lipca w gdyńskim parku Kolibki. W sprzedaży są już dwu- i trzydniowe karnety oraz karnety z polem namiotowym. Pierwsze, nie tylko muzyczne, atrakcje tegorocznej edycji zostaną ogłoszone już wkrótce.

www.globaltica.pl