Reaktywacja tkaniny ludowej – konkursy, warsztaty

fot. organizatorzy

fot. organizatorzy

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza twórców ludowych jak i młodych ludzi zainteresowanych sztuka ludową, do wzięcia udziału w projekcie poświęconym tkaninieludowej. W ramach projektu odbęda się konkursy, warsztaty oraz wystawa. Trwa przyjmowanie zgłoszeń.

Celem projektu „Reaktywacja tkaniny ludowej- konkursy, warsztaty" jest ożywienie i popularyzacja zanikającej dziedziny rękodzieła ludowego jakim jest tkactwo tradycyjne a także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury ludowej.

Projekt jest wielopłaszczyznowy. Zakłada organizację:

– ogólnopolskiego konkursu tkactwa tradycyjnego skierowanego do twórców, rękodzielników kultywujących tradycje tkactwa w najważniejszych ośrodkach w Polsce. Ogólnopolski konkurs tkactwa tradycyjnego pozwoli poznać aktualny stan tej dziedziny w kraju.

– wojewódzkiego konkursu na wywiad tkaczką o tkactwie jej znaczeniu, technikach. W ten sposób chcemy młodych ludzi zainteresować kulturą regionu a przede wszystkim niegdyś powszechnym tkactwem.

– czterech warsztatów tkackich. Warsztaty pozwolą przekazać umiejętności tkania w technikach charakterystycznych w województwie podlaskim ( tkanina dwuosnowowa, wielonicielnicowa, kostkowa, sejpak, tkanina wybierana tzw "perebory".

Podsumowaniem będzie wystawa prezentująca najciekawsze wyroby tkackie zgłoszone do konkursu oraz wywiady pozyskane z konkursu dla młodzieży. Wystawa pokonkursowa planowana jest w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, STL-u w Lublinie.

Po zakończeniu projektu planowana jest wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w I kwartale 2014 r.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

DO POBRANIA:

wiecej.gif Ogólnopolski konkurs na tkanine ludową – Regulamin
wiecej.gif Ogólnopolski konkurs na tkanine ludową – Karta zgłoszenia

wiecej.gif Warsztaty tkackie – Regulamin
wiecej.gif Warsztaty tkackie – Karta zgłoszenia

wiecej.gif Konkurs na Wywiad „Rozmowy przy krośnie – historie i osobowości“– Regulamin
wiecej.gif Konkurs na Wywiad „Rozmowy przy krośnie – historie i osobowości“– Karta zgłoszenia

Patronat medialny nad projektem sprawuje nasz portal KulturaLudowa.pl

TESTTT