Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Tematami wiodącymi 5. Festiwalu KODY są ceremoniały i nawoływania w historii i współczesności.

Formuły z nimi związane odnoszą się do ważnych działań w naszym życiu indywidualnym i wspólnotowym. Należą do najbardziej witalnych, bo wynikają z potrzeby kontaktu, poszukiwania drugiego człowieka w wymiarze codziennym i transcendentnym.

Festiwal prezentuje różne rodzaje ceremoniałów i nawoływań, od mistycznych, poprzez "obywatelskie" do zabawowych. W przestrzeni muzyki tradycyjnej, klasycznej, współczesnej, eksperymentalnego rocka, muzyki improwizowanej, i postpopularnej, która z całą pewnością nie stanowi jedynie rozrywki, lecz zawiera także kapitał nowych myśli i form przetwarzających popularne źródła. KODY pokazują tradycję obecną w twórczości dzisiejszej (10 premier!) oraz odwrotnie: nowoczesność istniejącą w tradycji.

Festiwal odbędzie się w dniach 10-18 maja w Lublinie.

Podobnie jak w latach poprzednich interesująco zapowiadają się wydarzenia odwołujące sie do muzyki tradycyjnej.

15 maja (środa)
godz. 20:00 – "Przestrzenie dźwięku" – koncert huculskiej muzyki sygnałowej – wirydarz O.O. Dominikanów, ul. Złota 9)

godz. 22:30 – Kapela Huculi Mikołaja Iliuka z Werchowyny (Ukraina) – klub festiwalowy, Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

16 maja (czwratek)
godz. 22:30 – Fabatka (Węgry) – klub festiwalowy, Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

18 maja (sobota)
godz. 22:00 – Benefis Jana Gacy z okazji 80 urodzin: Mistrz i uczniowie – klub festiwalowy, Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

* * *

Jana Gaca z Przystałowic Małych

Jan Gaca (ur. 1933) jest jednym z najlepszych weselnych skrzypków mikroregionu kajockiego. Miejsce to do dziś słynie ze wspaniałej, ekspresyjnej muzyki instrumentalnej, przez sąsiadów zawistnie nazywanej "kajockimi wygibusami". Na jego bogaty repertuar składają się przede wszystkim mazurki, oberki i polki "podłapane" m.in. od matki, która była znaną w okolicy śpiewaczką.

Muzyka Jana Gacy jest niezwykle dynamiczna i żywiołowa, cechuje ją bogate ozdabianie i "ogrywanie", czyli wariantowe i improwizowane powtarzanie tematu. Gra od 16 roku życia, przeszedł wszystkie etapy tradycyjnej "edukacji muzykanckiej". Wielokrotnie występował na lokalnych i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach muzyki tradycyjnej, koncertował w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech. Nagrania kapel, z którymi współpracował w różnych okresach życia znajdują sie w wielu archiwach państwowych i prywatnych w Polsce i za granicą.

O fenomenie tego artysty najwięcej mówi fakt, że dziś nie jest on muzykiem jedynie "estradowym". Mimo wielu prestiżowych nagród na przeglądach i konkursach muzyki tradycyjnej Jan Gaca najbardziej ceni sobie granie w sytuacjach "międzyludzkich": podczas zabawy tanecznej, na zapleczu sceny, podczas spontanicznego "przegrywania się" z innymi muzykami, wszędzie tam, gdzie sceniczna forma ustępuje miejsca żywiołowości autentycznego muzycznego dialogu między ludźmi.

Od kilku lat koncertuje i gra do tańca z kapelą braci Pańczaków: Czesław Pańczak (harmonia), Józef Pańczak (baraban).

Jan Gaca jest także znakomitym, cenionym i kochanym przez uczniów pedagogiem. Od 1999 r. do jego domu w Przystałowicach Małych przyjeżdżają miłośnicy muzyki (nie tylko tradycyjnej) z wielu miejsc w Polsce i na świecie. Obecnie środowisko osób grających jego muzykę w Polsce to kilkadziesiąt osób; wielu uczniów gra jego muzykę bądź nawiązuje do tego wyjątkowego stylu razem ze stworzonymi przez siebie kapelami.

Uczniowie Jana Gacy w latach 1999-2013 to m.in.: Maciej Żurek (Kapela Braci Zawiejoków), Joanna Żurek, Marek i Alicja Ruczko, Ewa Grochowska (Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej: Krzysztof Butryn i Edyta Piekarczyk, Robert i Marta Burdalscy, Marek Szwajkowski, Piotr Spychała, Anna Zdziarska, Małgorzata Paszke, Janusz Prusinowski i jego Trio, Mateusz i Agnieszka Niwińscy (Kapela Niwińskich), Katarzyna Zedel (Kapela Zdrowie Pięknych Pań: Katarzyna Zedel, Anna Michalczuk i Joanna Kasper), Marcin Drabik (Kapela Poszukiwacze Zaginionego Rulonu), Michał Maziarz i jego kapela, Marcin Żytomirski i Dorota Murzynowska, Mateusz Kowalski, Ilona Laskowska, Katarzyna Rosik i wiele innych osób, które zjawiając się u Jana Gacy , wyjeżdżały od niego z jakąś nową melodią.

Pełny program Festiwalu na stronie www.kody-festiwal.pl

Patronat medialny KulturaLudowa.pl

TESTTT