Poznań. Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich 2011

W dniach 14-15 maja Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają na Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. W programie m.in. koncerty, warsztaty dla młodych muzyków, seminarium i konkurs instrumentów dudowych.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich; zorganizowane po raz pierwszy w 1975 roku mają na celu ochronę muzyki dudziarskiej wraz z rzadkimi i cennymi instrumentami, na których jest ona wykonywana.

Od połowy lat 80-tych przez kilkanaście lat Konfrontacje nie były organizowane; wznowiono je w roku 2002 z inicjatywy Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przy wydatnej pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zasadniczym celem Konfrontacji niezmiennie pozostaje podtrzymanie dudziarskiej
praktyki wykonawczej w formie i treści przystającej do jej dawniejszego
funkcjonowania w obrębie tradycyjnych społeczności wiejskich w tych
subregionach Wielkopolski i Polski Południowej, w których instrumenty
dudowe występowały w ludowej kulturze muzycznej.

Od początku istnienia Konfrontacjom towarzyszy konkurs dla budowniczych instrumentów z rodziny dud (dzięki czemu w ręce młodych dudziarzy trafiają kolejne, nowe instrumenty), zaś po ich reaktywowaniu w roku 2002 częścią każdej imprezy jest seminarium z udziałem muzykologów i instrumentologów, poruszające problematykę tworzenia warunków sprzyjających dalszemu trwaniu dudziarskiej praktyki wykonawczej.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich stały się imprezą przyczyniającą się w niemałym stopniu do ochrony cennych zasobów naszego kulturowego dziedzictwa i pozwalającą unaocznić jego znaczenie w określaniu naszej tożsamości, tak w znaczeniu lokalnych i regionalnych korzeni, jak i w znaczeniu tożsamości narodowej.

Program:

14.05 (sobota)
godz.16.00

sala wykładowa WBPiCAK

Warsztaty dla młodych muzyków

godz.18.00-19.00

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu

Koncert inauguracyjny

15.04 (niedziela)
godz.10.00

CK Zamek – sala Kominkowa

Seminarium i konkurs instrumentów dudowych

godz.15.00
Koncert dla mieszkańców Poznania przed Ratuszem

Zrealizowano przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TESTTT