Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk zwycięzcami „Nowej Tradycji” 2011

Wczoraj zakończył się XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zwycięzcami tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej zostali Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk.

Jury w składzie: Marcin Pospieszalski (przewodniczący), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Maria Baliszewska, Tomasz Janas, Krzysztof Trebunia-Tutka podkreśliło wyjątkowo wysoki poziom XIV Konkursu "Nowa Tradycja" i postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix – Nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 10000 zł i nagrodę specjalną im. Czesława Niemena Agacie Siemaszko i Kubie "Bobasowi" Wilkowi – za kunszt obojga wykonawców.

Dwie równorzędne II nagrody Programu 2 Polskiego Radia w wysokości po 3000 zł każda – zespołowi Babooshki za świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne i zespołowi Sporysz Polska za bardzo ciekawą adaptację rubata mazurkowego. Skrzypek Marcin Drabik, lider grupy, otrzymał również Nagrodę Specjalną "Złote Gęśle".

Dwie równorzędne III nagrody Programu 2 Polskiego Radia w wysokości po 2000 zł każda – zespołowi Vidlunnia za nowatorską koncepcję artystyczną przekazu tradycyjnych pieśni i zespołowi Melodia w Polsce za poszukiwania i próbę umieszczenia tradycyjnych melodii w nowym środowisku dźwiękowym.

Wyróżnienia finansowe w wysokości po 1000 zł przyznano zespołom Maria Guraievska Ethno Jazz Project i Irek Wojtczak – Projekt Region Ludź.

Wyróżnienia dyplomem honorowym otrzymały formacje Widymo, Meadow Quartet i AfroFree.

Festiwal zakończył się występami laureatów oraz koncertem gwiazdy wieczoru – Eleny Leddy z Sardynii wraz z zespołem.

Konkurs Burza Braw wyłonił faworyta publiczności, która przez dwa dni, 13 i 14 maja, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego mogła podziwiać zmagania wykonawców muzyki inspirowanej tradycją. Największe uznanie zyskał zespół Widymo.

Podobnie jak w latach ubiegłych, internauci głosowali w plebiscycie Wirtualne Gęśle na najlepszą ich zdaniem folkową płytę minionego roku. Zwyciężył album "Triú" zespołu Beltaine. Grupa zatriumfowała w plebiscycie już po raz trzeci w swojej karierze – dwie wcześniejsze płyty Beltaine również otrzymały tytuł Wirtualnych Gęśli (album "Rockhill" za rok 2004, a "Koncentrad" za 2007).

Internauci wybrali ponadto najciekawszą, najbardziej pomysłową okładkę płyty uczestniczącej w plebiscycie – w tej kategorii zwyciężył album "Berkut 3" zespołu Berkut.

Zdjęcia z tegorocznego Festiwalu można obejrzeć na stronie www.polskieradio.pl/nowatradycja/galerie/, a filmowe relacje na http://www.polskieradio.pl/8/194/Artykul/367929

TESTTT