Słoneczna noc w muzeum

Plaża na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, lata 30.XX w. (ze zbiorów J. Tokarskiej)

Plaża na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu,
lata 30.XX w. (ze zbiorów J. Tokarskiej)

Jak co roku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu włącza się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów.
W sobotę 14 maja zaprasza na specjalnie przygotowany na tę niezwykłą noc program.

Wszystko rozpocznie się o godz. 20.00 otwarciem nowej wystawy czasowej Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe.

I właśnie tematyka plażowa oraz klimat wczasów będą pretekstem do rozmaitych działań, które muzealnicy zaproponują dorosłym i dzieciom.

Zrelaksować się można będzie uczestnicząc w różnych plażowych i campingowych rozrywkach, tańcząc w maleńkiej kawiarence przy starych szlagierach, spędzając czas wolny w świetlicy pod czujnym okiem kaowca z czasów PRL-u. D

Dodatkowo chętni mogą ustroić się w biżuterię z muszelek, udekorować specjalnym tatuażem, wykonać pamiątkową fotografię. A ten komu dopisze szczęście, na pewno znajdzie bursztyn w piasku.

W tę niesamowitą noc będzie można również zwiedzić wystawę stałą Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950).

Wystawa "Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe" opowiada o zmianach, jakie zachodziły
w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów ekspozycji, która w maju otwarta będzie w Muzeum Etnograficznym
w Toruniu.

Plażowanie jest ciekawym zjawiskiem kulturowym, wiążącym się niegdyś z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad etykiety. Niestosowanie jej groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania. Obyczaje obowiązujące na plażach zmieniały się z biegiem lat. Różne były też stroje plażowe, coraz śmielej odkrywające części damskich i męskich ciał.

Zmieniało się także podejście ludzi do samego opalania – albo skrzętnie chroniono się przed słonecznymi promieniami albo wręcz przeciwnie – wylegiwano się na słońcu, aby jak najszybciej zbrązowieć. Dla miłośników relaksu nad wodą rozwijał się przemysł wytwarzający plażowe akcesoria, takie jak kosze, leżaki, parasole, parawany, a także stroje, kosmetyki, sprzęt sportowy.

Plażowanie związane jest nie tylko z morzem. Liczne kąpieliska funkcjonowały nad rzekami
i jeziorami, a od lat międzywojennych słonecznych i wodnych kąpieli zażywać można było również na miejskich basenach.

W związku z tym na wystawie znajdą się także informacje i fotografie pokazujące plaże i pływalnie w miastach: Toruniu, Warszawie i Poznaniu. Oprócz zwyczajów związanych wyłącznie z odpoczynkiem nad wodą, wystawa prezentować będzie także jego otoczenie: kurorty, pensjonaty, kawiarenki.

opr: H. Łopatyńska

Wystawa powstała przy współpracy Muzeum Sopotu i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

TESTTT