Powstaje Etnomusical „Od Kupalnocki do wesela”

W Gminny Centrum Kultury w Dobrzyniewie trwają prace nad EtnoMusicalem „Od Kupalnocki do wesela”. Jest to pełna muzyki i tańca historia miłosna, realizowana na podlaskiej wsi. Wszystko w duchu tradycji.

W castingach do etnomusicalu, które trwały do końca czerwca wybranych zostało 49 uczestników, w większości są to aktorzy amatorzy pochodzący z terenu gminy Dobrzyniewo, pozostałe osoby są z Białystoku, Łap,Warszawy, Poznania, a nawet Gdańska.

Nagranie filmu poprzedzone było warsztatami oraz próbami z profesjonalną kadrą instruktorską, która przygotowała przyszłych aktorów do pracy na planie filmowym.

W ostatnim czasie zakończyły się także zdjęcia, które kręcone były w plenerze (np. nad Narwią i w gminnych pejzażach) oraz we wnętrzach w Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Inicjatorką projektu jest Joanna Sobieska. “Od Kupalnocki do wesela” wyreżyseruje Adam Karasiewicz.
Za choreografię odpowiada Leszek Gaiński, zaś Piotr Gołowczyc to kierownik muzyczny i kierownik zespołu Narwianie, kompozytor i aranżer. Z kolei Marek Włodzimirow to reżyser realizacji, operator, a Kamil Wróblewski – kierownik planu, kierownik muzyczny, Ewa Wyszyńska – koordynator projektu, Narwianie

Kostiumy przygotowuje Wanda Dzienis, a rekwizyty – Henryka Storonowicz. Produkcji towarzyszy zespół Narwianie.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizatorzy zapraszają do obejrzenia reportażu z realizacji tego projektu muzycznego o podlaskiej obrzędowości 20 września w kinie plenerowym w Pogorzałkach (o godz. 18). Reportaż będzie zawierał: wypowiedzi twórców i artystów, fragmenty filmu oraz kulisy produkcji filmu, którego premiera przewidywana jest na październik.

Projekt realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.