„Pod wspólnym niebem” – zaproszenie na festyn do Skansenu w Kłóbce

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny, który odbędzie się w dniu 28 czerwca (niedziela) w godz. 15.00 – 18.00 na terenie Skansenu w Kłóbce.Tytuł przewodni pierwszego w tym roku festynu brzmi "Pod wspólnym niebem" -dwór, miasteczko, wieś.

Impreza ta przybliży złożoność kultury ludowej, przedstawi ją w szerszym kontekście jako mozaikę wielu tradycji, postaw społecznych i zawodowych, bogactwa wielu wyznań, które wzajemnie się przenikały, współgrały, a przede wszystkim wzajemnie się wzbogacały.

Pod wspólnym niebem istniały: dwór ze swoją imponującą obyczajowością i poziomem umiejętności w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, będących wzorem do naśladowania, wieś – czyli chłopi z bogactwem życia (doli i niedoli) i barwnością zwyczajów, folklorem słownym i muzycznym oraz miasteczko, gdzie jeździło się najczęściej na jarmarki i chłonęło inną modę, styl a nawet sposób mówienia.

Zespół "Marynia" z Kłóbki przedstawi opowieść o dworze i jego kulturotwórczej roli w życiu wsi. Nie zabraknie elementów folkloru miejskiego – w takim repertuarze wystąpi zespół wokalny "Ale-Babki" z Lubienia Kujawskiego. Miasteczko, drogi i bezdroża związane silnie z wędrującymi niegdyś taborami cygańskimi zaprezentują członkowie Zespołu "Roma" z Włocławka. Jak zwykle, na festynie w Kłóbce będą prezentowane kujawska muzyka, taniec i gwara, tym razem w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Kruszynioki" z Kruszyna.

Tradycyjnie Skansen w Kłóbce będzie tętnił życiem. Ożyje stara kuźnia, na kole garncarskim powstaną gliniane cudeńka. Można będzie zobaczyć jak dłubano niegdyś niecki, czy wyrabiano nosidła lub grabie. Do swoich stoisk zaproszą twórcy ludowi i rękodzielnicy – będzie można podziwiać i zakupić haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, drewna, czy sznurka.

Swoimi produktami poczęstuje gości "DELECTA" sponsor Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Bilety wstępu do skansenu:

Normalny – 6 zł

Ulgowy – 4 zł