Otwarcie pracowni lutniczej Stanisława Wyżykowskiego w sanockim skansenie

Z pewnością będzie to najważniejsze od lat wydarzenie w lirniczym świecie. W najbliższą niedzielę podczas Nocy Muzeów sanocki skansen świętować będzie 90. urodziny Mistrza Stanisława Wyżykowskiego oraz 50. rocznicę pierwszej rekonstrukcji liry korbowej w Polsce wykonanej przez Pana Stanisława. 

Stanisław Wyżykowski uznawany jest za ojca liry korbowej w Polsce. Urodzony w 1927 roku w Haczowie pierwsze liry zaczął budować w latach 60-tych XX w. Dzięki jego staraniom instrument ten na nowo w Polsce powrócił do praktyki muzycznej.

Do skansenu – poza warsztatem stolarskim, który muzeum już posiada – trafi całe wyposażenie pracowni wraz z półproduktami i gotowymi instrumentami. Wśród zakupionych eksponatów jest m.in. lira i skrzypce ludowe, wiele narzędzi, fragmenty lir, smyczki, formy i szablony oraz drewno do wyrobu instrumentów. Pracownia znajdzie miejsce w domu woźnicy, w zachodniej pierzei miasteczka galicyjskiego znajdującego się na terenie skansenu. Jak zapowiadają organizatorzy pojawił się już pomysł organizowania tu spotkań lirników i ich koncerty.

Uroczystość rozpocznie się od prezentacji artysty oraz jego dorobku, po czym nastąpi otwarcie pracowni lirniczej. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie uhonorowanie Pana Stanisława za ogromny wkład w budowę tradycyjnych instrumentów oraz kulturę muzyczną.

Podczas koncertu zaprezentujemy sylwetkę Mistrza i jego artystyczny dorobek, nastąpi oficjalne otwarcie Pracowni Lutniczej Stanisława Wyżykowskiego oraz wystawy instrumentów, a także odsłonięcie rzeźby Lirnika z Haczowa – informuje pomysłodawca i koordynator projektu, uczeń haczowskiego lutnika, Stanisław Nogaj.

Na koncercie wystąpią również przyjaciele oraz zaproszeni goście: Jerzy Burdzy, Marta Sobota, Maciej Cierliński, Maciej Harna i Zespół Lirniczy Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Lesku w składzie: Weronika Homa, Anna Homycz i Małgorzata Skiba, a także Kapela Maliszów.

Organizatorzy uroczystości składają podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w przygotowaniu i realizacji projektu.

Uroczystość odbędzie się 20 maja w skansenie w Sanoku o godz. 15.00.

Źródło: www.facebook.com/Pracownia-Lutnicza-Stanislawa-Wyzykowskiego-w-sanockim-skansenie, www.skansen.mblsanok.pl

* Zdjęcie na górze: Stanisław Wyżykowski, fot. www.youtube.com/12woli