MKiDN: minister kultury będzie współprowadził Zespół „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny będzie instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie podpiszą 17 maja w Koszęcinie minister kultury prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

O godz. 11.30 w siedzibie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”- zespole pałacowo- parkowym w Koszęcinie odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o współprowadzeniu tej instytucji przez MKiDN oraz Województwo Śląskie. Potem zaplanowano briefing prasowy.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny istnieje od 1 lipca 1953 roku. Obecnie posiada ponad stuosobowy skład artystyczny, który obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny Zespołu i jego bogaty repertuar przyniósł mu uznanie na całym świecie, a także liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla około 25 milionów widzów. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji “Śląska”– wydawnictwa będącego kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, a jedna Platynowej Płyty.

Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej Zespołu, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o dziedzictwie artystycznym Regionu.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

* Zdjęcie na górze: Artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk podczas występu z okazji 58 rocznicy zespołu, fot. by Przykuta via Wikimedia Commons