„Orszak weselny/Żałobny rapsod”. Koncert pamięci Oskara Kolberga

11 maja 2014 r. o godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert pod intrygującym tytułem  „Orszak weselny/Żałobny rapsod”, według koncepcji Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. 

Pomysł koncertu i zarazem oś przedstawianej intrygi to zderzenie ze sobą obrzędów ślubu i pogrzebu, związanych z dwoma najważniejszymi momentami w życiu człowieka. Będzie to muzyczna opowieść o niefortunnym spotkaniu orszaku weselnego z konduktem pogrzebowym (nie powinno do niego dojść, bo takie spotkanie źle wróży nowożeńcom).

Na scenie z półmroku wyłaniają się na przemian muzycy ze strony weselnej i pogrzebowej, a opowieść dopowiadana jest panoramicznymi monochromatycznymi projekcjami na ścianach studia – będą to motywy zaczerpnięte ze świata ludowych wycinanek, haftów, ornamentów, ale także inskrypcji nagrobnych, tańców itp.

Muzyka obu światów z miarę koncertu wzajemnie się przenika, aż do finałowego "klastra", który za sprawą pieśni "Duna/Wodne Zaślubiny" łączy dwa pochody w jedną procesję ku "śmiertelnym zaślubinom" w rzecznych odmętach, przy wtórze raków, ryb, płazów i gadów.

Orszak weselny tworzą zespoły ludowe „Tęgie chłopy” oraz „Jarzębina” z Kocudzy, a kondukt pogrzebowy – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa. Wystąpi też grupa „Brodacze” ze Sławatycz.

Bilety do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.