Noc Muzeów w Polsce 2010

W najbliższy weekend w nocy z 15 na 16 maja po raz kolejny odbędzie się w Polsce Noc Muzeów. Liczne muzea, galerie i instytucje na tę okazję przygotowały specjalne atrakcje: zwiedzanie wystaw i pomieszczeń zazwyczaj nieudostępnianych, warsztaty, spotkania z twórcami, koncerty itp. My proponujemy wybrane wydarzenia dotyczące kultury tradycyjnej. 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu w godz. 21.00-24.00 przygotowało specjalny program pt. „Schadzka wampirów”. Rozpocznie się on o 21.00 wernisażem wystawy „Wampiry, strzygi i spółka” ze zbiorów Muzeum Wsi Banackiej w Timiszoarze /Rumunia/.

Po uroczystym otwarciu wystawy poświęconej rumuńskim wierzeniom demonologicznym, organizatorzy zapraszają na schadzkę wampirów, podczas której amatorów mocnych wrażeń spotkają liczne przygody w towarzystwie tych dziwnych i – jak mówią legendy – groźnych istot. Tej nocy wcielą się w nie pracownicy Muzeum (zupełnie niewinni w ciągu dnia).  

Aby nieco oswoić tajemniczy świat dawnych ludowych wierzeń, będzie można wykonać sobie własnoręcznie różne amulety i pamiątki. Jeszcze inni goście wyjdą z Muzeum z efektownym wampirycznym makijażem lub w masce strzygi.

Podczas nocnej wędrówki po muzeum będzie można zwiedzić również wystawę „Tajemnice codzienności”. W nocy wystawa będzie jeszcze bardziej tajemnicza niż zwykle, bo wzbogacona o liczne prezentacje wierzeń charakterystycznych dla mieszkańców dawnej polskiej wsi.(www.etnomuzeum.pl)

Podobnie jak w Toruniu w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach tegoroczna noc muzeów
upłynie pod znakiem strachów i upiorów. O utopcach, zmorach i innych
śląskich demonach opowiedzą etnograf i poeta. W skansenie będzie można
też zobaczyć widowiskowy pokaz kucia żelaza czyli "diabelskie igraszki
z ogniem". Przestraszeni i rozgrzani zwiedzający zostaną poczęstowani
kromką wiejskiego chleba. (www.muzeumwsiopolskiej.pl)

Natomiast w Radomiu odbędzie się Węgierska Noc Muzealna. Organizatorem jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego
wspólnie z zaprzyjaźnioną placówką muzealną w Nyiregyhazie na Węgrzech.
Obejrzeć będzie można m.in. ekspozycję regionalnych strojów węgierskich.
Zorganizowane zostaną warsztaty kaligraficzne oraz języka węgierskiego.
Zaplanowano też pokazy czardasza, projekcje filmów węgierskich i liczne
konkursy.

Do spędzenia bezsennej nocy zaprasza Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które przygotowało szereg atrakcji dla zwiedzających. Imprezę o godz.19.00 rozpocznie koncert Village Kollektiv (Polska). Ponadto wystąpią  Port Mone (Białoruś), Moulay Sherif (Maroko), Duet na karimbach – Michał Stasiak, Kuba Radomski) Kapela Braci Dziobaków – Koncert księżycowy: tradycyjne ballady i kołysanki . m.in. transowe koncerty. W programie znalazło się również Etnokino na dobranoc, opowieści z Epoki Snów, czy wspólne tworzenie sennika. (ethnomuseum.website.pl).

Co prawda nie w nocy, ale równie interesująco zapowiada się cykl imprez w ramach Nocy Muzeów w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Tegoroczne wydarzenie zatytułowane zostało „W blasku huculskiej watry”. Głównym tematem spotkania będzie kultura Huculszczyzny, która tak silnie związana była z dawnymi Kresami Rzeczypospolitej.

W niedzielę, 16 maja 2010r., w godz. 11.00-24.00, będzie można wejrzeć w bogaty i fascynujący świat ruskich górali, zamieszkujących Wschodnie Karpaty, u podnóża Gorganów i Czarnohory, w dolinie Prutu i Czeremoszu.

Znakiem rozpoczynającym cykl wydarzeń kulturalnych będzie huculska „żywa” watra, która zapłonie na dziedzińcu przed Galerią Oficyna w zespole zamkowo-parkowym. W programie m.in otwarcie wystaw „W blasku huculskiej watry” i „Pejzaże Kresów”, prelekcja, prezentacja filmu „Ja Hucuł” w reż. D. Buchczyka, J. Kołodziejczyka oraz prezentacja instrumentów i muzyki huculskiej w wykonania Justyny Cząstki-Kłapyty i Piotra Kałpyty. (www.muzeumkresow.eu)

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza w godz. 19.00-1.00 do zwiedzania wystaw: „Polska kultura ludowa”, „Studium obiektu: skrzynie”, „Wyrwany skrawek nieba. Malarstwo Doroty Lampart”. (www.etnomuzeum.eu)

Ciekawie będzie również w Muzeum Ikon w Supraślu. Tam w godz.20.30-22.00 będzie można wziąć udział w warsztatach pisania ikon.

TESTTT