Noc Muzeów 2019. Gdzie na ludowo?

Po raz kolejny obchodzimy Noc Muzeów. W tym roku przypada ona w nocy z 18 na 19 maja. W tej wyjątkowej akcji bierze udział wiele instytucji w kilkudziesięciu polskich miastach i miasteczkach. Postanowiliśmy się przyjrzeć placówkom, które przygotowały wydarzenia związane z tradycją i kulturą ludową.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Wiele instytucji podczas tej nocy udostępniana miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Do tej akcji równie ochoczo włączają się muzea etnograficzne, regionalne czy skanseny. Poniżej przedstawiamy wybór niektórych wydarzeń, zgodnych z charakterem i tematyką naszego serwisu.

Oprócz zwiedzania wystaw, przedstawienia, koncerty i potańcówki

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie obchody Nocy Muzeów rozpocznie już w piątek 17 maja. W ramach wydarzenia Nocne Bajania, uczestnicy wyruszą w nastrojową wędrówkę w nocnej scenerii dawnej lubelskiej wsi i dworu. W tym roku goście wydarzenia staną się częścią opowiadanej historii, a ich zadaniem będzie doprowadzenie do szczęśliwego rozwikłania intrygującej zagadki.

Także w piątek po raz siódmy w swojej siedzibie Noc Muzeów organizuje Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju. Tegoroczna odsłona wydarzenia poświęcona będzie tradycyjnemu instrumentowi, który ma za sobą wielowiekową historię – dudom. Wykład „O Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego” i o samych dudach, a także o tradycji grania na dudach na Podhalu przedstawi dr Dorota Majerczyk. Ponadto w  programie m.in. film dokumentalny o budowniczym dud podhalańskich, multiinstrumentaliście Piotrze Majerczyku, a także koncert kilkunastu dudziarzy podhalańskich.

Ciekawą ofertę na sobotę przygotowało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Będzie to Maraton Filmu Etnograficznego. Jak zapowiadają organizatorzy udamy się w swoistą „etnograficzną podróż po Polsce” , w którą przeniosą nas filmy dokumentalne produkcji Wytwórni Filmów Oświatowych z Łodzi. Produkcje opowiadać będą o pięknie przyrody, a także wybranych aspektach folkloru regionalnego Mazowsza, Ziemi Kieleckiej, Wielkopolski i Beskidu Śląskiego. Dodatkową atrakcją będzie fakt, że Maraton Filmu Etnograficznego będzie pierwszym wydarzeniem, które zorganizowane zostanie dla w nowym budynku administracyjno-edukacyjnym – jeszcze przed uroczystym otwarciem.

Od kilku lat do akcji włącza się Muzeum Etnograficzne we Włocławku. W tym roku wydarzenie skupione będzie m.in. wokół tematyki kowalstwa ludowego, a to za sprawą nowej wystawy czasowej pt. „W kuźni Andrzeja Schmidta” poświęconej twórczości jednego z najznamienitszych, czynnych zawodowo kujawskich kowali. Zwiedzanie połączone będzie z filmem, konkursami, a także Pokaz pracy kowala oraz warsztaty dla dzieci, na których wykonają zabawkę inspirowaną pracą kowala.

„Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej” to tytuł nowej wystawy, której otwarcie nastąpi 18 maja w Dworku Laszczyków w Kielcach (Muzeum Wsi Kieleckiej). Na ekspozycji znajdzie się ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku. Będą to obrazy z maryjnych ośrodków kultowych, wizerunki świętych patronów chroniących od klęsk elementarnych, chorób i zarazy, jak i znane oraz cenione przedstawienia o charakterze pasyjnym, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.

Noc Muzeów to także specjalne wydarzenia muzyczne.

Noc z pieśniami kresowymi (od g.18 do 22.30) w wykonaniu śpiewaczki łemkowskiej Julii Doszny i Antoniego Pilcha grającego na lutni oraz bandurzystów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markijana Szaszkewicza w Przemyślu przygotowało Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Również w Przemyślu w Domu Ukraińskim (ul. Kościuszki 5) o g. 22.00 odbędzie się Ukraińskie Etno” czyli pokaz strojów ludowych.

Muzycznie i śpiewająco będzie również w Rzeszowie w siedzibie Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli. Tam będzie miała miejsce Noc Wędrownych Śpiewaków. W programie koncertu m.in. pieśni o miłości, zdradzie i śmierci, a także prezentacja Pracowni Lutniczej Lucjana Kościółka. Wszystko to przy wtórze liry korbowej i nie tylko. Wystąpią: Barbara Bator, Maciej Bator, Lucjan Kościółek.

W swoje progi zaprasza również warszawska Ambasady Muzyki Tradycyjnej. Co prawda nie jest to placówka muzealna, ale trudno ominąć to miejsce podczas tego weekendu. W piątek i sobotę od godz. 22.00 odbywać się tu będzie Klub Festiwalowy towarzyszący 22. Festiwalowi Folkowemu “Nowa Tradycja”. Oprócz uczestników tegorocznego Festiwalu Polskiego Radia zagrają również inne zaproszone zespoły i kapele a wśród nich m.in. Zwykli Ludzie, Karuzela, Torban, Lumpeks, Niedźwiecki-Cieśla-Kocon, Pieśni Piękne czy Etnos Ensemble.  Dla osób znudzonych oglądaniem kolejnych wystaw, bądź staniem w kolejkach po wejściówkę, na pewno jest to świetna alternatywa.

Więcej informacji o innych wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów znajdziecie w zakładce Wydarzenia > piątek > sobota.

Opracował: K. Butryn

* Zdjęcie główne: Archiwum Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu