26. Festiwal „Dziecko w folklorze”. Trwa nabór uczestników

Ludowe śpiewy, kolorowe hafty, wstążki, Klepoki i dziecięca radość – w czerwcu w Baranowie Sandomierskim ponownie odbędzie się Festiwal „Dziecko w Folklorze”. Zgłoszenia do udziału w festiwalu można wysyłać do 24 maja. Organizatorzy zapraszają dziecięce i młodzieżowe grupy śpiewacze, obrzędowe, instrumentalistów, zespoły taneczne i solistów z całego kraju. 

Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w tym roku odbędzie się już po raz 26. W zeszłorocznej, jubileuszowej edycji udział wzięło pół tysiąca uczestników z siedmiu województw. Jest to okazja do zaprezentowania kultury różnych regionów naszego kraju.

„Wyjątkowość tego festiwalu polega na tym, że jest niezwykle różnorodny, a do tego przeznaczony dla dzieci i wszystko jest tu o dzieciach” – mówi Renata Domka, dyrektor MGOK-u w Baranowie Sandomierskim. „Prezentowane są dawne zabawy i gry, obrzędy, kołysanki, pieśni sieroce i pasterskie, tańce, melodie i instrumenty. Dzisiaj już nieco zapomniane, mniej znane, a u nas można je poznać, odkryć na nowo”.

MGOK, który jest głównym organizatorem festiwalu ogłosił nabór do tegorocznej edycji. Jak co roku występować będzie można w jednej z sześciu kategorii: zespoły taneczne, kapele, instrumentaliści, śpiewacy soliści, grupy śpiewacze, zespoły obrzędowe. Każdy powinien prezentować program zgodny z tradycją własnego regionu, w odpowiednim dla swojego pochodzenia stroju. Repertuar musi być ponadto dostosowany do wieku występującego dziecka.

Festiwal zaplanowano na 8 i 9 czerwca. Część konkursowa odbędzie się w siedzibie ośrodka, działać też będzie scena plenerowa. Występy uczestników oceni jury złożone ze specjalistów w dziedzinie twórczości ludowej. Festiwalowi będzie towarzyszyć szereg koncertów, występów, pokazów, warsztaty rękodzieła, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Organizatorzy zapowiadają także niespodzianki.

Zgłoszenia do udziału w festiwalu można wysyłać do 24 maja.

Do pobrania: Regulamin oraz Karta zgłoszenia

Szczegóły na stronie www.kulturalia.pl.

Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

* Zdjęcie główne: Dziecko w folklorze – 2017, fot. Tomasz Młyniec

Źródło: materiał nadesłany