„Niech się plecie!” w Muzeum Zagłębia w Będzinie

„Niech się plecie!” w Muzeum Zagłębia w Będzinie, fot. organizatorzy

fot. organizatorzy

Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Stowarzyszenie "Serfenta" zapraszają na otwarcie wystawy "Niech się plecie!", które odbędzie się w piątek 27 maja 2011 r., o godz.17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie oraz przedmioty plecionkarskie pozyskane podczas wypraw terenowych realizowanych w ramach projektu Plecionkarskim szlakiem Polski, którego celem jest dokumentacja oraz popularyzacja plecionkarstwa jako wybranej dziedziny rękodzieła artystycznego.

Prezentowana wystawa jest swego rodzaju historią, efektem setek rozmów i spotkań z plecionkarzami, twórcami ludowymi, rzemieślnikami a także współczesnymi artystami i designerami.

"Niech się plecie!" to ekspozycja pokazująca człowieka i pracę jego rąk, ukazująca zarówno piękno i oryginalność ręcznie wykonywanych wyrobów jak i kontekst społeczny plecionkarstwa jako zawodu.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy odbędzie się pokaz plecionkarski oraz prezentacja filmu dokumentalnego pt. "Co ty pleciesz?".

Wystawie towarzyszy również publikacja popularno – naukowa "Plecionkarskim szlakiem Wisły" będąca zbiorem antropologicznych reportaży z wyjazdów terenowych a w czerwcu odbędą się warsztaty plecionkarskie dla dzieci i dorosłych – szczegóły na stronie internetowej Muzeum Zagłębia (www.muzeum.bedzin.pl).

Sponsorem wernisażu wystawy jest "Chata z Zalipia"

Dobrawa Skonieczna – Gawlik
Etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie

Patronem medialnym projektu Plecionkarskim Szlakiem Polski jest KulturaLudowa.pl
wiecej.gif Plecionkarskim Szlakiem Polski – o projekcie

TESTTT