Prestiżowa nagroda dla Muzeum Wsi Opolskiej

Autorka wystawy M.Górniak-Bardzik i dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej J.Gałęza, fot. Muzeum Wsi Opolskiej

Autorka wystawy M.Górniak-Bardzik i dyrektor
Muzeum Wsi Opolskiej J.Gałęza
fot. Muzeum Wsi Opolskiej

Muzealna wystawa autorstwa Magdaleny Górniak-Bardzik "Kresowianie na Opolszczyźnie 1945-1947" zwyciężyła w prestiżowym konkursie "Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2010" ogłaszanym i nadzorowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą konkursu jest wyłonienie i promocja najlepszych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez polskie muzea oraz uhonorowanie autorów i realizatorów wyróżniających się dokonań muzealnych.

Ma on na celu wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej. Konkurs jest realizowany w 10 kategoriach.

Wystawa Muzeum Wsi Opolskiej otrzymała główną nagrodę w kategorii wystaw etnograficznych i archeologicznych.

18 maja br. to Międzynarodowy Dzień Muzeów – doskonała okazja na ogłoszenie wyników konkursu.

Dyrektor MWO Jarosław Gałęza oraz autorka wystawy Magdalena Górniak-Bardzik odebrali statuetkę Sybilli w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Dotychczas opolskie Muzeum kilkukrotnie zostało docenione w tym ważnym konkursie.

Wystawa "Kresowianie na Opolszczyźnie" to pierwsza ekspozycja w Muzeum Wsi Opolskiej prezentująca kulturę ludności Śląska Opolskiego o kresowym rodowodzie.

Pokazano na niej kilkaset eksponatów – przedmiotów miejscowych, śląskich przejętych przez nowych osadników oraz kresowych "pamiątek" przywiezionych z daleka.

Zgromadzone na wystawie są świadectwem wielokulturowej przeszłości i teraźniejszości naszego regionu.

Nagrodzona wystawa jest częścią ekspozycji stałej skansenu. Można ją oglądać codziennie w godzinach otwarcia Muzeum (od wtorku do niedzieli od 10:00-18:00, w poniedziałki 10:00-15:00).

Szczegółów dotyczących wystawy udzielić może p. Magdalena Górniak pod numerem telefonu 77 457 23 49 (w. 220).