„Miasto ze snu prawdziwe – Nikifor”

W niedzielę 7 marca 2010 r. w Muzeum Kresów w Lubaczowie zostanie otwarta wystawa „Miasto ze snu prawdziwe – Nikifor”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 40 prac oraz zapoznać się z obiektami ilustrującymi życie Mistrza z Krynicy.

Dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Pozostałe materiały udostępniło Muzeum Nikifora w Krynicy (Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu).

Wernisażowi będzie towarzyszył pokaz filmu „Mój Nikifor” w reżyserii Krzysztofa Krauzego (2004), z niezapomnianą rolą Krystyny Feldman.

Wystawa przybliży sylwetkę Nikifora, artysty, który pomimo niełatwego życia potrafił wykorzystać każdą sposobność i każdy dostępny skrawek papieru, aby realizować swoją malarską pasję. Twórczość Nikifora, postaci żyjącej we własnym świecie, przez swoją ułomność zepchniętą na margines społeczny, oglądana była przez publiczność w galeriach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Na wystawie w Muzeum Kresów w Lubaczowie będzie można zobaczyć prace, na których utrwalone zostały m. in. widoki miast, pejzaże, wyobrażenia świętych postaci. Niewielkie formaty nikiforowskich „obrazków” kryją w sobie bogactwo geniuszu artysty, który znalazł uznanie w kręgach europejskich kolorystów. Pomimo niespodziewanego splendoru, jaki spłynął na Nikifora w ostatnich latach jego życia, pozostał sobą, a najważniejsze dla niego było tworzenie.

Otwarcie wystawy nastąpi 7 marca 2010 r. o godz.11.00.

TESTTT