Kapela Maliszów nominowana do nagród Songlines Music Awards 2016

Kapela Maliszów znalazła się wśród 4 zespołów nominowanych przez ogólnoświatową publiczność do nagród Songlines Music Awards 2016 w kategorii „Najlepsza Grupa”.

Songlines Music Awards to najbardziej prestiżowe w Europie nagrody przyznawane artystom światowej sceny world music przez największy brytyjski magazyn o muzyce świata Songlines. Nagrody przyznawane są od 2009 roku. Dotychczasowi laureaci nagrody to m.in.: Goran Bregovic, Amadou&Mariam, Anoushka Shankar, Tinariwen, Femi Kuti, Yo-Yo Ma, Rokia Traoré, Jah Wobble&The Chinese Dub Orchestra.

Kapela Maliszów nominowana jest za album Mazurki Niepojęte wydany w 2015 r. przez Karrot Kommando.
Oprócz zespołu z Polski w tej kategorii znaleźli się:
Africa Express (za album Terry Riley’s I n C Mali, Transgressive Records)
Khiyo (za album Khiyo, ARC Music)
Monsieur Doumani (za album Sikoses, Monsieur Doumani)

Nie jest to jedyne wyróżnienie dla rodzinnej kapeli z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. O zespole głośno mówią media krajowe i zagraniczne. Prestiżowa lista Transglobal World Music Chart sklasyfikowała płytę „Mazurki Niepojęte” na 15. miejscu wśród najlepszych płyt na świecie w roku 2015! Pełny koncert Kapeli wyemitowało Radio Nacional de Espa༚, a zespół pojawia się niemal w każdym krajowym zestawieniu najciekawszych nowych zjawisk muzycznych.

Kapela Maliszów założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się polską muzyką tradycyjną. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl.

Zuzanna Malisz – śpiew,basy, bęben obręczowy, baraban
Jan Malisz – śpiew,skrzypce, lira korbowa, basy, gitara, akordeon
Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, moraharpa

Ogłoszenie pełnych wyników nastąpi 6 maja 2016 r. o czym zapewne poinformujemy naszych Czytelników.

www.songlines.co.uk/music-awards
www.kapelamaliszow.com

* Foto: Kapela Maliszów, fot.  Jarek Mazur