Etnodizajn zastosowany w praktyce

Jak etnodizajn można zastosować w praktyce, czyniąc codzienną przestrzeń oryginalną i inspirującą? Muzeum Etnograficzne w Krakowie przeniosło fragment ekspozycji do przestrzeni… urzędu.

Instalacje artystyczne zostały umieszczone w gabinecie Leszka Zegzdy, członka zarządu województwa odpowiedzialnego za kulturę. Ten nietypowy projekt przedstawiono podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim.

Etnodizajn polega na korzystaniu z inspiracji kulturowych przy projektowaniu przedmiotów użytkowych oraz rozwiązań kierowanych do współczesnych odbiorców. Muzeum Etnograficzne realizuje projekt, którego kolejnym etapem jest zaadoptowanie pomieszczeń nietypowych, rzadko kojarzących się ze sztuką i uczynienie z nich swoistej mini-galerii etnodizajnu. Tak właśnie stało się w pomieszczeniu na co dzień zajmowanym w urzędzie marszałkowskim przez Leszka Zegzdę, członka Zarządu Województwa Małopolskiego odpowiadającego za kulturę i ochronę dziedzictwa. – Każde spotkanie w moim gabinecie rozpoczyna się teraz od kilku minut rozmowy o Małopolsce, o naszej sztuce i tradycji. Każdy gość, widząc tę niezwykłą ekspozycję chce dowiedzieć się o niej czegoś więcej – mówił w trakcie spotkania Leszek Zegzda.

Autorem etno-instalacji artystycznych, zatytułowanych „Duchy przodków”, jest absolwent krakowskiej ASP Olaf Cirut znany m.in. jako autor muralu na Rondzie Mogilskim. – To bardzo ważne i budujące dla mojego środowiska, że sztuka współczesna trafia w tak nietypowe miejsce jak gabinet, że urzędnicy dostrzegają jej potencjał – podkreślił autor.  Instalacje będą prezentowane w gabinecie czasowo, do momentu uruchomienia nowej ekspozycji stałej Muzeum Etnograficznego. Ta powstanie po zakończeniu modernizacji budynku kazimierskiego ratusza – siedziby Muzeum.

– Przygotowując koncepcje nowej wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym, chcemy opracować ją w „duchu współuczestniczącym”, co oznacza, że poddajemy tropy i konsultujemy je z różnymi środowiskami. Ta instalacja jest przykładem takiego podejścia – podkreślił Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Muzeum Etnograficzne od siedmiu już lat rozwija ideę projektowania, które czerpie z inspiracji kulturowych. W ten sposób zrodził się wpierw pomysł parku doświadczeń kulturowych – specjalnej przestrzeni dla dzieci i dorosłych, wywiedzionej ze zbiorów etnograficznych. Park pokazywano był z dużym powodzeniem nie tylko w Polsce, ale także w Europie (Bruksela, Paryż, Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Etienne). W ubiegłym roku kolejne etno-instalacje Muzeum stanęły na krakowskich Plantach, inicjując społeczną debatę o roli i kształcie miejskiego ogrodu. Doświadczenia wzornicze Muzeum prezentuje od grudnia 2015 roku także na wystawie „Odnowa” poświęconej obrzędom wiosennym.

Zobacz mini-przewodnik po etnodizajnerskiej wystawie.

Źródło: www.malopolskie.pl