Jarmark Jagielloński 2019. Ruszają zapisy do Letniej Szkoły Pszczelarstwa

Zapisz się do Letniej Szkoły Rzemiosła Tradycyjnego podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie (16-18 sierpnia 2019). W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest pszczelarstwo i właśnie tej dziedzinie będą poświęcone cztery dni intensywnej nauki. Rejestracja właśnie rusza.

Pszczoły od wieków interesowały człowieka, który odkrywając kolejne niezwykłe zwyczaje i właściwości tych małych owadów, zaczął wywodzić ich pochodzenie od istot boskich.

Nie tylko gospodarka, jaką prowadzą pszczoły w świecie przyrody, ale także ich wpływ na rozwój kultury ludzkiej i szczególne miejsce, jakie w tej kulturze zajmują, zachwycają i są nieocenione.

Letnia Szkoła ma na celu przybliżyć uczestnikom świat pszczół, zapoznać z różnymi sposobami prowadzenia pasieki, z tradycjami, jakie są z tym związane, a także nowymi możliwościami i rozwiązaniami w hodowli i ochronie pszczół. Szczególnie w tym ostatnim, jako społeczeństwo, mamy wiele do zrobienia. Poznajmy pszczoły, tradycje pszczelarskie, bartnicze i dowiedzmy się, co musimy i możemy zrobić dla pszczół.

Zapisy

Zapisy trwają od 8 do 22 lipca. By wziąć udział w warsztatach, należy przesłać zgłoszenie przez formularz on-line dostępny na stronie jarmarkjagiellonski.pl Uczestnicy będą wybierani na podstawie odpowiedzi przesłanych w ankiecie. Warsztaty przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, objęty kaucją zwrotną.

Prosimy o uważne zapoznanie się z programem warsztatów oraz regulaminem.

Program warsztatów

Pasieka | udział bierze każdy uczestnik Letniej Szkoły Pszczelarstwa

Dowiemy się jak wyglądają zasady i specyfika prowadzenia pasieki miejskiej. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia związane z hodowlą pszczół, różne rodzaje uli od form tradycyjnych po współczesne rozwiązania, odwiedzą zaplecze techniczne miejskiej pasieki, spróbują miejskiego miodu. Przedstawiony zostanie także temat symbolicznego znaczenia pszczoły w dziejach człowieka.

Prowadzenie: Marcin Sudziński, absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, animator kultury, kulturoznawca, fotograf. Prowadzi pracownię klasycznej fotografii w Centrum Kultury w Lublinie. Założyciel i opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej znajdującej się na Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Kiedy: 15 sierpnia
I grupa godz. 12.00-15.00
II grupa godz. 16.00-19.00

Do wyboru jeden temat z czterech poniższych:

Budowa kłód bartnych 

Bartnictwo to pierwotna forma pszczelarstwa polegająca na przygotowywaniu w terenie leśnym specjalnych „dziupli” (barci) dla pszczół. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zarówno rzemiosło bartnicze, jak i historie oraz tradycje związaną z tą dziedziną. Pracując w parach przy użyciu piły motorowej i tradycyjnych narzędzi, wykonamy w pniu sosnowym o wysokości 150 cm kłodę bartną. Prace będą prowadzone pod nadzorem 2 doświadczonych bartników. Na koniec prowadzący wraz z uczestnikami zamontują jedną z kłód na drzewie. Uczestnicy dowiedzą się, jak wybrać odpowiednie miejsce i jak wabić roje do założonych barci.

Prowadzenie: Piotr Piłasiewicz (Bractwo Bartne, www.bartnictwo.com), społecznik, bartnik, współtwórca Bractwa Bartnego, propagator historii polskiego bartnictwa. Wykładowca krajowych i zagranicznych seminariów poświęconych życiu pszczół w naturalnym środowisku. Organizuje i prowadzi liczne warsztaty bartnicze w kraju i za granicą.

Kiedy: 16, 17, 18 sierpnia godz. 11.00-15.00

Ule słomiane – kószki

Kószki to rodzaj ula, zazwyczaj w kształcie dzwonu, wykonany z plecionej słomy i ustawiany na odrębnym podłożu, które równocześnie stanowi zamknięcie dna.

Prowadzenie: Mikołaj Pietruczuk – plecionkarz, rzemieślnik z Hajnówki. Pan Mikołaj zaczął szyć kosze w wieku 15 lat. Początkowo pomagał swojemu ojcu, ale w szybkim czasie rozpoczął sam wyplatać kosze, tacki, różnego rodzaju formy niegdyś wykorzystywane w gospodarstwie, a dziś głównie stanowiące elementy wystroju wnętrz, czy ogrodów. Pan Mikołaj znany jako doskonały fachowiec wykonuje ule słomiane –  kószki na zamówienie pszczelarzy.

Kiedy: 16, 17, 18 sierpnia godz. 11.00-15.00

Ule TBH

Podczas warsztatów poznamy biologię rodziny pszczelej oraz naturalne, nieinwazyjne sposoby gospodarowania pszczołami. Każdy uczestnik samodzielnie zmontuje drewniany ul bezramkowy z przygotowanych wcześniej prefabrykatów. Będzie to ul typu TBH (ang. Top Bar Hive), czyli leżak snozowy. Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją niezbędne podstawy pracy stolarskiej oraz związane z nią zasady bezpieczeństwa. Omówione też zostaną inne rodzaje uli bezramkowych, znaczenie bioróżnorodności dla życia owadów zapylających oraz ekologiczne sposoby leczenia pszczół.

Prowadzenie: Jacek Wiczyński – absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, muzyk, filozof, miłośnik i entuzjasta pszczół. Zajmuje się niekonwencjonalnymi metodami hodowli pszczół, w której główny nacisk kładzie na obserwację koegzystencji tego owada ze środowiskiem naturalnym. Jego działania nie są nastawione na profity płynące z hodowli, choć najcenniejszym surowcem pozyskiwanym przez niego jest czysty pszczeli wosk wykorzystywany najczęściej do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Trzyma pszczoły w własnoręcznie zrobionych korpusowych ulach snozowych w pradolinie Noteci.

Kiedy: 16, 17, 18 sierpnia godz. 11.00-15.00

Warsztaty z przetwarzania produktów pszczelich

Do naszych działań wykorzystamy dwa produkty pszczele: miód i propolis. Zastosujemy miód w bardziej i mniej tradycyjnych przepisach na ciastka, napoje bezalkoholowe, nalewki i inne przysmaki. Z propolisu natomiast przygotujemy ekstrakt etanolowy i nalewkę oraz maść. Takie preparaty znajdują zastosowanie w apiterapii.

Prowadzenie: Elżbieta Gajowiak – absolwentka Politechniki Śląskiej, wieloletni praktyk w dziedzinie chemii i technologii produktów pszczelich, nauczycielka Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Wykładowca dla grup pszczelarzy na terenie całej Polski w dziedzinie hodowli pszczół. Zebrała wiele ciekawych przepisów kulinarnych robiąc na ich bazie oryginalne wypieki, nalewki i miody pitne.

Kiedy: 16, 17, 18 sierpnia godz. 11.00-15.00

Be with bee / be thanks bee | pokaz powarsztatowy

Spotkanie otwarte, podczas którego prowadzący warsztaty przedstawią swoją dziedzinę działalności związaną z pszczelarstwem. Poznamy Bractwo Bartne z Augustowa, budowę i zasady hodowli pszczół w ulach TBH czy kószkach. O niezwykłych świcie pszczół, pszczołach w kulturze i sztuce, właściwościach produktów pszczelich opowiedzą Marcin Sudziński i Elżbieta Gajowiak. Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska opowie o działaniach, jakie podejmowane są w kwestii ochrony pszczół i popularyzacji wiedzy na ich temat. Podczas spotkania przedstawimy też efekty Letniej Szkoły Pszczelarstwa. Nie zabraknie także degustacji różnego rodzaju miodów i produktów pochodnych.

Kiedy: 18 sierpnia, godz. 15.00

* * *

Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal dotyczy kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Stare Miasto w Lublinie w dniach 16-18 sierpnia 2019 po raz trzynasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Już wkrótce rozpocznie się Jarmark Jagielloński w Lublinie, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.

Cały program festiwalu oraz szczegółowe informacje już wkrótce na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl. Patronat medialny nad festiwalem sprawuje nasz portal KulturaLudowa.pl