„Głośno i z przytupem” – dawne instrumenty ludowe w kontekście życia wsi na Ziemi Pilźnieńskiej

Do końca października można odwiedzić wystawę czasową Muzeum Regionalnego w Pilźnie, na której nie tylko pasjonaci historii regionalnej, ale także miłośnicy muzyki tradycyjnej i lokalnego folkloru znajdą coś dla siebie. 

Mieszkańcy wsi zawsze tworzyli barwny kulturowo świat, na który składała się ogromna różnorodność strojów, bogactwo zwyczajów, obrzędów, melodii, wspaniałe tańce, pieśni i muzyka – i rzewna i skoczna i do tańca i do różańca, bo na wsi dawniej na wszystko był odpowiedni czas, wyznaczany rytmem prac polowych i pór roku. Instrumenty muzyczne stanowią szczególną grupę wśród przejawów kultury ludowej. Wyjątkowa ich pozycja wynika z faktu, iż będąc wytworem ludowego rękodzieła, służą kulturze duchowej – muzyce. To właśnie one są głównym bohaterem najnowszej ekspozycji czasowej muzeum pilźnieńskiego – instrumenty jako świadectwo tradycji, obyczajowości, obrzędowości i duchowości mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Gatunki instrumentów typowe dla tej części Rzeszowszczyzny – skrzypce, basy, liry korbowe, jargotki, bębny, cymbały, czy harmonie, muzykowanie w ramach kapeli, a wszystko to ukazane w kontekście dawnej codzienności mieszkańców wsi, świąt kalendarzowych i obrzędów – tych aspektów życia, w których muzyka i śpiew były nieodłącznym towarzyszem.

Fragment ekspozycji, fot. Muzeum Regionalne w Pilźnie

Instrumenty prezentowane na wystawie to częściowo zbiory muzeum pilźnieńskiego, ale przede wszystkim obiekty z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Jesteśmy wdzięczni, że placówki te zechciały wypożyczyć eksponaty, które pochodzą z obszaru ziemi pilźnieńskiej – m. in. Zwiernika, Lipin, czy Słotowej. Obiekty etnograficzne w zupełności zbiory Muzeum Regionalnego w Pilźnie.