50 lat Oddziału Opolskiego STL – wydawnictwo jubileuszowe

We wrześniu br. Opolski Oddział STL świętował jubileusz 50-lecia. Z tej okazji za sprawą Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu ukazało się przepiękne wydawnictwo ukazujące historię Oddziału oraz sylwetki twórców ludowych z tego regionu.

Oddział Opolski powstał w roku 1973 jako jedna z pierwszych terenowych jednostek STL-u. Obejmuje on swoją działalnością nie tylko region Opolszczyzny, ale również terytoria przyległe – wrocławskie, katowickie, częstochowskie, wałbrzyskie.

Wielkie podziękowania i słowa uznania dla twórców zaangażowanych w przygotowanie publikacji oraz Bogdana Jasińskiego (członek Sekcji Sztuki Ludowej Rady Naukowej STL) za opiekę i opracowanie redakcyjne wydawnictwa.

Ze wstępu:

“Niniejsze wydawnictwo stanowi swoistego rodzaju encyklopedię opolskich twórców ludowych zrzeszonych w Oddziale Opolskim Stowarzyszenia Twórców Ludowych […]. Jest to album ukazujący postaci prawie 130 członków stowarzyszenia na przestrzeni 50 lat jego istnienia. To publikacja wazna i długo oczekiwana. Wazna dla twórców, ich rodzin i uczniów, ważna dla społeczeństwa Sląska Opolskiego, które w jednej książce może prześledzić twórczy dorobek pokoleń naszych rękodzielników. Zaiste jest on imponujący i stanowi ogromny potencjał regionu.”

Helena Wojtasik – Prezes STL Oddział Opolski

Liczba stron: 150
Wydawca: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
ISBN: 978-83-955642-7-7
Dofinansowano z budżetu Województwa Opolskiego