„Co niedzielę w zagrodzie” – start!

1 lipca w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozpoczął się cykl niedzielnych spotkań z tradycją lasowiacką i rzeszowską. W ciągu wakacji wśród skansenowskich zagród zasiądą ludowi twórcy. Najbliższe spotkanie

Co tydzień między godz. 12.00 a 18.00 turyści spotkają w skansenie przedstawicieli zawodów, bez których wystrój wiejskich domostw byłby o wiele uboższy, słynna uroda Lasowiaczek i Rzeszowiaczek nie tak podkreślona, jak powinna, a dziecięce zabawy dużo mniej atrakcyjne. Wśród zagród będą prezentowane między innymi zabawkarstwo i filcowanie wełny, szydełkowanie i wykonywanie lalek motanek, bibułkarstwo i rzeźbiarstwo, a także wikliniarstwo, wyplatanie bukietów i zielarstwo.

Na półmetku wakacyjnych spotkań (22 lipca) zwiedzających czeka wyjątkowa niedziela pod hasłem „Boginki, gnieciuchy i płanetnicy. Opowieści z dreszczykiem”. Te – miejmy nadzieję – upalne godziny będą wypełnione historiami o czarownicach, magii, odczynianiu uroków, strachach, duchach i innych niesamowitych istotach zamieszkujących wyobraźnię dawnych mieszkańców wsi. 28 i 29 lipca ochotnicy będą mieli okazję do podszkolenia się w niezwykłej, a zarazem tradycyjnej dziedzinie, czyli farbowaniu tkanin metodą batikową. W pierwszą niedzielę sierpnia odbędzie się impreza plenerowa „Przybyli ułani…”, na której doborowi jeźdźcy z Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego zaprezentują niezwykłe widowisko. Lato zapowiada się naprawdę gorąco!

Na pierwszym spotkaniu z tego cyklu prezentował się pan Marek Tomala – zabawkarz z Leżajska, przy którego stanowisku można było obejrzeć warsztat pracy rzeźbiarza, a także zakupić drewniane, pięknie malowane zabawki. Ponadto można było przyjrzeć się  pokazowi filcowania wełny w wykonaniu Beata Olchowy z Lubenia, a także poznać proces zbijania wełnianych włókien na mokro. Dla wielbicieli regionalnych smaków w szkole z Trzebosi panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ostowa Baranowskiego sprzedawały swoje potrawy.

W najbliższą niedzielę tj. 8 lipca od 12.00 do 18.00 między lasowiackimi i rzeszowskimi zagrodami będzie można spotkać panią Władysławę Maryniak, wykonującą kwiaty z bibuły, pana Stanisława Koconiarzeźbiarza ludowego z Dębicy, a także gospodynie z Przedborza, które będą raczyć turystów regionalnymi smakołykami.

W spichlerzu z Bidzin udostępniona jest wystawa malarstwa Kingi Kolouszek „Cząstki codzienności”, a w domu z Żołyni – wystawa fotograficzna „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”, gdzie prócz rodzinnych fotografii z dawnych atelier, można przy standzie przygotowanym przez pracowników skansenu zrobić własną fotografię stylizowaną na wzór tych oryginalnych, wiszących na ścianach obiektu.

Wstęp do skansenu wynosi 12 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia wstęp bezpłatny.

Szczegółowy plan coniedzielnych spotkań dostępny jest na stronie internetowej www.muzeumkolbuszowa.pl.