Lato z tradycją: Pracownia Garncarska Piotra Skiby z Jadwisina

Jadwisin to niewielka miejscowość pod Lublinem. Tutaj mieszka i tworzy jeden z najbardziej znanych garncarzy w Polsce. Piotr Skiba swoją przygodę z garncarstwem zaczął w wieku 16 lat od dosyć przypadkowego zdarzenia. Młodzieńcze hobby z czasem zamieniło się w życiową pasję, która trwa do dziś.

Piotr Skiba lepieniem garnków zajmuje się od 16 roku życia. Jako młodzieniec mieszkając z rodziną w Urzędowie (znany ośrodek garncarski na Lubelszczyźnie, gdzie tradycje tego rzemiosła sięgają XVI w.) przez przypadek poznał garncarza Czesława Ambrożkiewicza. „Po pewnej kłótni z mamą postanowiłem uciec z domu. Idąc przez wieś przypadkiem trafiłem na podwórko miejscowego garncarza. Przy kole garncarskim siedział Czesław Ambrożkiewicz, który zawołał mnie do siebie abym mu pomógł. Tam po raz pierwszy zobaczyłem garncarza przy pracy. Tak to się zaczęło” – wspomina po latach artysta.

fot. archiwum prywatne Piotra Skiby

fot. archiwum prywatne Piotra Skiby

piotr_skiba2

fot. archiwum prywatne Piotra Skiby

Piotr Skiba kontynuuje garncarskie tradycje Lubelszczyzny zachowując w swoich wyrobach autentyczne formy i wzornictwo. Od 1994 roku wraz z rodziną mieszka w Jadwisinie koło Lublina. W swojej pracowni wykonuje tradycyjne naczynia tj. dzbany, dwojaki i misy, makutry oraz baniaki zwane buńkami. Wszystkie wyroby artysty są toczone na kole garncarskim lub lepione ręcznie z naturalnej gliny, którą pozyskuje samodzielnie w tradycyjny sposób. W gospodarstwie pana Piotra są dwa piece do wypalania naczyń. Jeden nowoczesny elektryczny, a drugi stary, ziemny, zbudowany przez garncarza własnoręcznie.

Oprócz tradycyjnych wyrobów tworzy również swoje, artystyczne naczynia i rzeźby inspirowane sztuką ludową. W pracowni powstają także repliki naczyń z różnych epok. Między innymi tutaj zostały wykonane naczynia do filmu “Quo Vadis” J. Kawalerowicza. Pan Piotr należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest autorem książki „Garncarstwo. Sztuka pięciu żywiołów”, w której opisuje specyfikę polskiej ceramiki, jej bogatą historię, tradycje, zapomniane tajniki zawodu garncarza, metody pracy na kole garncarskim, sposoby zdobienia i wypalania naczyń.

piotr_skiba3

fot. archiwum prywatne Piotra Skiby

piotr_skiba4

fot. archiwum prywatne Piotra Skiby

Piotr Skiba z powodzeniem zajmuje się również działalnością edukacyjną. Obok pracowni utworzył własne muzeum, a w ramach gospodarstwa agroturystycznego prowadzi kursy garncarskie, plenery wakacyjne i szkółki garncarskie zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych.

Pod okiem Mistrza można w ciągu 6 dni intensywnego kursu opanować podstawowe techniki garncarskie: głównie pracę na kole napędzanym nogą i kole elektrycznym. W programie kursu jest też nauka pozyskiwania i przygotowania gliny, suszenie naczyń, wypalanie w piecu elektrycznym i ziemnym, zdobienie i szkliwienie. Kursanci poznają również techniki lepienia ręcznego. Kurs obejmuje też zajęcia teoretyczne.

Pracownia garncarska Piotra Skiby. Jadwisin koło Lublina. Obowiązkowy punkt na szlaku wakacyjnych podróży. Polecamy! KulturaLudowa.pl

* * *
Lato z tradycją – to nasz nowy wakacyjny cykl prezentujący ciekawe miejsca warte odwiedzenia podczas letnich podróży i wędrówek po Polsce. Przedstawiać w nim będziemy twórców ludowych ich pracownie oraz izby regionalne.

piotr_skiba6

fot. archiwum prywatne Piotra Skiby

Kontakt:
Piotr Skiba
Jadwisin 6, 21-050 Piaski
woj. lubelskie
www.garncarstwo.pl