Sztuka ludowa na Krakowskim Rynku

W dniach 11 – 28 sierpnia 2016 roku Kraków będzie gościł około 800 twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski, ale także i Europy. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej organizowane są już od 40 lat na Rynku Głównym przy Ratuszu w Krakowie. To coroczne wydarzenie może pochwalić się długą, sięgającą 1973 roku tradycją.

W tym roku Targi obchodzą Jubileusz 40-lecia. Co roku Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej gromadzą tysiące osób, które przybyły oglądać występy artystyczne oraz zaznajamiać się z ofertą handlowo – promocyjną Uczestników Targów. Targi są szansą pokazania bogatej tradycji i niepowtarzalnego piękna ludowej twórczości. Jest to również szansa promocji Krakowa i Małopolski.

Twórcy ludowi i rzemieślnicy zgromadzeni na Rynku Głównym w Krakowie prezentować będą sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Będzie można zobaczyć garncarzy, koronczarki, tkaczy, hafciarki, rzeźbiarzy, artystów malujących na szkle, kowali, ceramików i jubilerów. Z okazji jubileuszu 40-lecia targów zaplanowano m.in. wystawę plakatów cepeliowskich.

W programie przewidziano także m.in. warsztaty prowadzone przez twórców ludowych: koronka klockowa (Jadwiga Węgorek), haft (Anna Koziana), obróbka drewna, malarstwo (Bogumiła Leśniak), rzeźba w drewnie (Marek Żak), rzeźba w drewnie (Franciszek Wiercioch).

Targi to również okazja do spróbowania kulinarnych przysmaków z różnych regionów. Dzięki atrakcyjnej, 18 – dniowej formie i imprezom towarzyszącym Targom do Krakowa przybywają rzesze zainteresowanych. Wystąpią zespoły pieśni i tańca, zespoły regionalne i kapele. Codziennie zaprezentuje się inna gmina, miasto, czy też sąsiednie kraje pokazując swoje piękno, folklor, kulturę i tradycję.

Tak bogaty program przyciąga turystów z Polski i zza granicy, Mieszkańców Krakowa, zainteresowanie Targami i eksponowanymi tu wyrobami rzemiosła i sztuki ludowej jest ogromne. Podczas tych 18 dni na krakowskim Rynku zabrzmi muzyka, pieśni ludowe, na estradzie będzie można oglądać tańce, a na barwnych straganach Goście będą mogli znaleźć dla siebie pamiątkę.

Organizatorem 40. Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie jest Fundacja “Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło, zaś realizatorem Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.cepeliakrakow.pl