Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie ma nowego dyrektora

Wiadomo już, kto pokieruje Muzeum Sztuki Ludowej w Węgorzewie.To Magdalena Górniak, która dotychczas kierowała działem oświatowym i administracyjno-gospodarczym w tej instytucji.

– Wybór nowego szefa tego muzeum przedłużył się trochę w czasie przede wszystkim z przyczyn formalnych – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Dodatkowo zarządowi województwa zależało, aby instytucją pokierował nie tylko ktoś kompetentny i biegły w działalności kulturalnej, lecz osoba kreatywna, z pomysłami. Dlatego szczególnie braliśmy pod uwagę zaproponowaną przez kandydatów autorską koncepcję programowo-organizacyjną w kontekście statutu muzeum. Pomysł pani Magdaleny Górniak na pokierowanie tą specyficzną jednostką spodobał się na tyle członkom komisji konkursowej, że postanowiła rekomendować jej kandydaturę zarządowi województwa, a ten ją zaakceptował.

Nowa szefowa jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Skończyła liczne kursy i szkolenia, udziela się społecznie, wśród jej zainteresowań jest dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie jest jedną z dwunastu instytucji kultury w regionie. Historia węgorzewskich zbiorów muzealnych sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to grupa miłośników regionu rozpoczęła gromadzenie różnego typu zabytków. Obecnie główne zainteresowania placówki ogniskują się wokół kultury ludowej wszystkich grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno–wschodnią.

* Na zdjęciu: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, fot. UMWWM

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego