Warsztaty pieśni tradycyjnych Beskidu Śląskiego

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza na warsztaty pieśni tradycyjnych Beskidu Śląskiego, które poprowadzą Józef Broda (śpiew męski) oraz Monika Wałach-Kaczmarzyk (śpiew żeński). W zajęciach warsztatowych tradycyjnego śpiewu męskiego i żeńskiego górali z Beskidu Śląskiego będzie mógł uczestniczyć każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które niekoniecznie posiadają doświadczenie oraz wiedzę związaną z kulturą muzyczną i folklorem. Podczas zajęć uczestnicy poznają archaiczną technikę śpiewu białym głosem, pierwotną wielogłosowość pieśni oraz tradycyjne śpiewki pasterskie, które cechuje bogactwo wariacyjnych odmian melodii.

Warsztatom będą towarzyszyły prezentacje tradycyjnych instrumentów pasterskich Beskidu Śląskiego, m.in.: piszczałki jednootworowej, piszczałki sześciootworowej, okaryny, rogu pasterskiego, trombity, gajd śląskich, oraz pokaz gry na nich.

Warsztaty będą oparte przede wszystkim na opanowywaniu melodii ze słuchu. Na zajęciach uczestnicy zostaną zapoznani z charakterystyką praktyki wykonawczej wokalnej oraz poznają historyczny i kulturowy kontekst pasterskiej kultury wołoskiej oraz jej związek z muzyką góralską.

Zajęcia odbywać się będą od września do listopada (łącznie pięć zajęć dla każdej z grup, po trzy godziny) w siedzibie ROK (ul. 1 Maja 8).

Zwieńczeniem warsztatów będzie finałowy koncert, w trakcie którego zaśpiewają wszyscy uczestnicy warsztatów i zaprezentują efekty kilkumiesięcznej pracy przy projekcie.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem tel.: 514-059-009, e-mail: rok@rok.bielsko.pl, kocemba.darek@gmail.com.

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”.

Prowadzący:

Monika Wałach-Kaczmarzyk – od 1975 roku, przez 10 lat była członkinią dziecięcej grupy folklorystycznej Józefa Brody działającej w Istebnej-Zaolziu, gdzie tańczyła, śpiewała i grała na instrumentach pasterskich oraz na cymbałach. W latach 1980–1984 była członkinią kapeli Torka z Cieszyna. Od roku 1984 do 1986 grała w kapeli Wałasi z Istebnej, zaś w 1986 roku założyła wraz z mężem rodzinną kapelę Jetelinka. Od roku 1986 wspólnie z mężem Rafałem postanowiła prowadzić zajęcia regionalne z dziećmi z Jaworzynki. Wraz z mężem założyła wówczas Zespół Regionalny Czadeczka, a po dwóch latach dziecięcą kapelę Mała Jetelinka.

Nieprzerwanie pracuje z dziećmi w Jaworzynce, jest również instruktorką Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Wykształciła liczne środowisko młodych muzykantów i śpiewaków.

Z sukcesem uczestniczy w przeglądach i konkursach, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia. Wśród licznych sukcesów, jakie odniosła do tej pory Monika Wałach-Kaczmarzyk, należy wymienić zdobycie Baszty w kategorii solistów śpiewaków oraz pierwszego miejsca w konkursie „Duży-mały” (w grupie śpiewaków) na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2015.

Józef Broda – urodził się w 1941 roku w Ustroniu-Lipowcu. Instrumentalista i budowniczy instrumentów ludowych, folklorysta, pedagog i działacz społeczno-kulturalny. Przez wiele lat nauczyciel szkół podstawowych w Koniakowie i Istebnej-Zaolziu. Jego celem było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży lokalnych tradycji góralskich. Folklor stał się środkiem wychowania poprzez działanie w grupach twórczych, na przykład w formie teatru obrzędowego.

W swojej pracy pedagogicznej promuje ideę symbiozy człowieka, przyrody i kultury. Specyficzne odczuwanie miejsca człowieka w naturze, której cząstkę stanowi, stało się też inspiracją do realizacji niezwykłych spektakli plenerowych. Józef Broda bierze w nich udział nie tylko jako instrumentalista. Często jest ich twórcą i reżyserem.

Jest m.in. laureatem Nagrody Czerwonej Róży (1979) i Nagrody im. Józefa Chałasińskiego za upowszechnianie kultury (1984). W 1995 roku został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. W dorobku swoim ma Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Warsztaty pieśni tradycyjnych Beskidu Śląskiego