2018 – Rok Stanisława Zagajewskiego

W 2018 r. mija dziesięć lat od śmierci rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego, jednego z najbardziej znanych w kraju i na świecie twórców z kręgu art brut.

Rok Stanisława Zagajewskiego to wspólna inicjatywa Centrum Kultury Browar B. oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej mająca upamiętnić artystę z okazji przypadającej w tym roku dziesiątej rocznicy jego śmierci (rzeźbiarz zmarł 4 kwietnia 2008 roku).

W ramach obchodów „Roku Zagajewskiego” zaplanowano szereg przedsięwzięć i imprez m.in. konkurs rzeźbiarski dla dzieci i młodzieży, wystawy, pokazy filmów. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie czerwcowe II Ogólnopolskie Sympozjum naukowe pt. „Art brut w Polsce 2018 r. – obecność, osobowości, odkrycia”, gdzie włocławski twórca będzie przedstawiony w kontekście dorobku innych przedstawicieli polskiego art brut.

Stanisław Zagajewski, fot. Archiwum MZKiD we Włocławku

Stanisław Zagajewski, fot. Archiwum MZKiD we Włocławku

Stanisław Zagajewski – wybitny artysta-samouk. Data i miejsce jego urodzin są nieznane. Został znaleziony zimą 1929 roku na stopniach kościoła św. Barbary w Warszawie. Znalezionemu dziecku przypisano imię i nazwisko i wpisano fikcyjną datę i miejsce urodzenia (Warszawa, 27 września 1927). Dzieciństwo spędził w zakonnych zakładach opiekuńczych w Ciechocinku i Grabiu pod Toruniem. Zarabiał na życie wykonując wiele różnych zawodów: kucharza, ogrodnika, introligatora, krawca, był także stróżem nocnym i konwojentem. Rzeźbienie w glinie było od najmłodszych lat jego wielką pasją i namiętnością. Sztuki wypalania glinianych form nauczono go w “Cepelii” dla której robił gliniane ptaszki. Dzięki osobistym staraniom prof. A. Jackowskiego z Instytutu Sztuki PAN, otrzymał we Włocławku niewielki domek, gdzie żył i pracował do końca życia. Najpełniejszy zbiór (stała ekspozycja – ponad 120 rzeźb; w tym kilka ołtarzy) jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Rzeźby Zagajewskiego mają także w swojej kolekcji m.in. Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Collection de l’Art Brut w Lozannie. Jego prace są pokazywane na wszystkich ważnych wystawach twórców z kręgu tzw. Art Brut.

Informacje związane z Rokiem Zagajewskiego:

Rok Zagajewskiego – kalendarz wydarzeń

II Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe pt. „Art brut w Polsce 2018 r. – obecność, osobowości, odkrycia”