„Łemkowska Książeczka” czyli o tym jak dawniej żyli Łemkowie

Łemkowie. Kolorowe stroje, oryginalny język, piękna muzyka i wspaniałe krajobrazy. Czy tylko to wyróżnia tę etniczną mniejszość? Co to jest chyża? Jak wygląda łemkowska cerkiew i ikonostas? Kto zakłada czuchę? Co łączy Nikifora, Warhola i Nowosielskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w „Łemkowskiej Książeczce” wydanej przez Fundację Stara Droga.

Łemkowska Książeczka (Лемківска Книжочка) autorstwa Pauliny Białkowskiej jest dwujęzyczną (polsko-łemkowską) publikacją o kulturze Łemków – grupie etnicznej od wieków żyjącej w Beskidzie Sądeckim i Niskim.

Książka skierowana głównie do dzieci i młodzieży w przystępny sposób (zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym) opowiada o historii i życiu codziennym Łemków przed 1947 rokiem, a więc przed rozpoczęciem wysiedleńczej Akcji Wisła, w wyniku której społeczność łemkowska musiała opuścić zamieszkiwane tereny.

Autorka publikacji opisuje warunki geograficzne w jakich żyli Łemkowie, przedstawia ich religię, stroje oraz inne, ważne dla niej kwestie i atrybuty identyfikujące tę mniejszość. Starannie przygotowane ilustracje i opisy wyjaśniają podstawowe informacje oraz znaczenia łemkowskich słów.

“Łemkowska Książeczka” to doskonałe źródło wiedzy o Łemkowszczyźnie dla najmłodszych i nie tylko.

Książka ukazała się pod patronatem medialnym KulturaLudowa.pl

* * *

Informacje o autorach:

Paulina Białkowska (ur. 1990 r.) – absolwentka wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej (specjalizacja : projektowanie graficzne) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, swój dyplom magisterski obroniła w Pracowni Grafiki Informacyjnej. Członkini „Etnoprojektu” (Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna) – przedsięwzięcia zrzeszającego projektantów, architektów oraz etnologów, którzy łącząc swoje umiejętności działają na rzecz utrwalenia wiedzy na temat kultury ludowej grup etnicznych zamieszkujących tereny Polski oraz Białorusi. Specjalizuje się w projektowaniem komunikatów wizualnych, a w szczególności identyfikacji wizualnych, wydawnictw, liternictwa. Obecnie niezależna projektantka graficzna. Od 2015 roku współpracuje z Fundacją Stara Droga tworząc ilustracje do łemkowskiego czasopisma edukacyjnego dla dzieci „Lemkoland”.

Anna Rydzanicz (ur. 1985 r.) –  absolwentka filologii rosyjskiej z językiem rusińsko- łemkowskim. Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w roku 2009. Obecnie nauczyciel języka łemkowskiego w szkołach podstawowych w Wysowej- Zdroju, Hańczowej, Banicy oraz Zespole Szkół w Brunarach.

Informacja o wydawcy:

Fundacja Stara Droga zajmuje się promowaniem kultury, języka i sztuki oraz ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy Środkowo-Wschodniej w szczególności terenów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego w tym Roztocza i Łemkowszczyzny. W ramach działalności wydawniczej Fundacja publikuje płyty i książki o tematyce etnograficznej, a także wydawnictwa edukacyjne dla dzieci i młodzieży m.in. łemkowskie edukacyjne pismo dla dzieci „Lemkoland” czy „Herbarium. Łemkowski zielnik”. (www.staradroga.com)

* * *

Ilustracje, tekst, projekt graficzny: Paulina Białkowska
Konsultacja merytoryczna, tłumaczenie, tekst: Anna Rydzanicz
Wydawca: Fundacja Stara Droga
Język: polski, łemkowski
Liczba stron: 40
Format: 180 x248 mm
Oprawa: oprawa broszurowa
ISBN 978-83-949155-0-6
Rok wydania: 2017
Druk: Petit Lublin

Książka powstała jako magisterska praca dyplomowa w Pracowni Grafiki Informacyjnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dofinansowano ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szczegóły, informacje, zamówienia na www.staradroga.com, fundacja@staradroga.com