Trwa 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu Dolnym odbywa się kolejna edycja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – w tym roku wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowano m.in. z korowodu festiwalowego i zabaw tanecznych. Na Dużym Rynku zabrakło również Króla Kazimierza.

Co roku pod koniec czerwca do Kazimierza Dolnego przyjeżdżają śpiewacy, muzykanci i twórcy ludowi z całej Polski. W tym roku wydarzenie przeniesiono na sierpień.

„Festiwal odbywa się w hali namiotowej mieszczącej się na Małym Rynku. W tym roku skupiliśmy się głównie na koncertach konkursowych. Zrezygnowaliśmy z korowodu, mszy świętej czyli sytuacji które powodowały tworzenie się większych skupisk ludzi. Musimy przestrzegać zasad, które obecnie obowiązują. Dlatego też m.in. między koncertami robimy przerwy podczas, których odbywa się dezynfekcja przestrzeni. Nie chcemy narażać artystów na jakiekolwiek zagrożenie” – wyjaśnia Andrzej Sar, organizator Festiwalu.

fot. K. Butryn

Mimo tej sytuacji nie zabrakło chętnych artystów do wzięcia udziału w tegorocznym Festiwalu. Na scenie zaprezentuje się ponad 100 wykonawców z 14 województw.

Jak zawsze Festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej, które również zostały przeniesione na Mały Rynek. Jest kolorowo, różnorodnie chociaż w tym przypadku liczba twórców musiała został ograniczona do połowy.

fot. K. Butryn

fot. K. Butryn

W programie dwudniowego festiwalu znalazło się także seminarium folklorystyczne oraz warsztaty rękodzieła prowadzone przez twórców ludowych ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych i śpiewu białym głosem z Olgą Stopińską. Zrezygnowano z klubu festiwalowego i zabawy ludowej.

Występy można śledzić na telebimach oraz dzięki transmisji online. Jak zapowiadają organizatorzy ogłoszenie wyników odbędzie się na stronach Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Więcej zdjęć na naszym profilu www.facebook.com/KulturaLudowapl

Festiwal w internecie:
www.facebook.com
www.youtube.com

* Zdjęcie główne: Rzeźby Józefa Stańczyka z Kutna, fot. K. Butryn 

(K.B)