Konkurs na Tkaninę dwuosnowową 2019

XXVII Konkurs na tkaninę dwuosnowową podsumowano 15 października 2019 roku w Izbie Tkactwa Dwuosnowego w Janowie. To najstarszy etnograficzny konkurs na Podlasiu. Ma na celu zachowanie i promocję tradycji tkackich ośrodka janowskiego, upowszechnianie wartości artystycznych, edukacja kulturalna, a także promocja sztuki i rękodzieła ludowego jako lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem od 1993 r. cyklicznego konkursu na tkaninę dwuosnowową jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie. Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie kultywowane są tradycje tkactwa dwuosnowowego.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 14 tkaczek. Prace wyróżniały się wysokim poziomem oraz zachwycały pomysłowością i oryginalnością. Po przeprowadzonej ocenie prac, Komisja przyznała następujące nagrody:I nagroda – Panie Lucyna Kędzierska i Karolina Radulska, II nagroda – Panie Teresa Pryzmont, Jadwiga Możejko, Sabina Knoch, III nagroda – Panie Danuta Radulska i Romualda Puzanowska.