Zmarła Regina Majchrzak – mistrzyni haftu kujawskiego

Nie wyobrażała sobie życia bez haftowania. Od wczesnego dzieciństwa pasjonowała się kujawską sztuką ludową. W wieku 84 lat zmarła wybitna twórczyni ludowa, mistrzyni haftu kujawskiego Regina Majchrzak z Włocławka.  

Regina Majchrzak urodziła się 22 grudnia 1934 roku w Witkowie, powiat Włocławek w tradycyjnej rodzinie wiejskiej. Od małego przejawiała zdolności manualne i artystyczne. Zamiłowanie do sztuki ludowej zawdzięcza mamie, która już w dzieciństwie uczyła ją haftu.

„Już w czasie Lekcji robót ręcznych brałam czynny udział w wykonywaniu różnych ściegów haftu; haftowałam bardzo dużo bielizny, serwet, obrusów, a później juz bluski i sukienki. Zajmowałam się również plecionkarstwem, wyrabiałam ze słomy różne pająki, koszyczki pudełeczka. Umiejętności swe zdobyłam od swojej mamusi, która również wyrabiała różne piękne rzeczy ze słomy jak i również różne hafty” – pisze Regina Majchrzak w swoim życiorysie przesłanym do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Po ukończeniu w 1966 roku kursu haftu kujawskiego została zatrudniona w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Kujawska” we Włocławku. Współpracowała również ze Spółdzielnią Pracy i Rękodzieła Ludowego „Cepelia” we Włocławku.

W 1975 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Była aktywnym członkiem i propagatorem kujawskiej sztuki ludowej. Uczestniczyła w wielu imprezach folklorystycznych, targach i kiermaszach sztuki ludowej w kraju.

Regina Majchrzak była mistrzynią białego haftu kujawskiego. Haftowała obrusy, bieżniki, fartuchy, bluzki. Z czasem zaczęła komponować nowe wzory. Opracowała program kursu haftu kujawskiego i poradnik haftu richelieu. Przez lata swojej działalności artystycznej wychowała dużą ilość uczniów przekazując swoje umiejętności hafciarskie m.in. córce.

Była laureatką wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich na sztukę ludową.  Za swoją pracę społeczną i artystyczną  otrzymała liczne nagrody i odznaczenia m.in. Srebrna Odznaka za Zasługi dla Województwa Włocławskiego (1982 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (1983 r.), Zasłużony Działacz Kultury (1986 r.), Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009 r.).

Regina Majchrzak zmarła 28 stycznia 2018 r.