Zaproszenie do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego

Żywy skansen

Pokaz plecionkarstwa, fot.archiwum WPE

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza 5 lipca br. w godzinach 10.00 – 18.00 na imprezę "Żywy skansen" do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Jej celem jest przybliżenie tych sfer życia wsi, które uległy zapomnieniu bądź stały się marginesem współczesnego życia – tradycyjne rzemiosło, zajęcia gospodarskie i domowe. Twórcy zaprezentują swoje umiejętności i wyroby w zabytkowych chatach, warsztatach i budynkach gospodarskich skansenu. Pokazy uświetnią występy zespołów folklorystycznych.

"Żywy skansen" – w tym roku odbędzie się 23 edycja – tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę lipca. Ma ona za zadanie przybliżenie tych sfer życia wsi, które uległy zapomnieniu bądź stały się marginesem współczesnego życia: tradycyjne rzemiosło – garncarstwo, garbarstwo, szczotkarstwo, szewstwo; rękodzieło – rzeźba w drewnie, plecionki ze słomy, wycinanki z papieru, różnego rodzaju hafty ( snutkowy, frywolitkowy); zajęcia gospodarskie i domowe – przędzenie na kołowrotku i przęślicy, tkanie na krosnach, ubijanie masła, pieczenie chleba; przybliżanie specyfiki tradycyjnej kuchni.

Zapraszanym twórcom dajemy okazję do zaprezentowania swojego warsztatu pracy i swoich wyrobów oraz podzielenia się swoją wiedzą. Stwarzamy wrażenie "przeniesienia w czasie" umiejscawiając prezentacje w zabytkowych wnętrzach: chałupach, warsztatach, budynkach gospodarskich oraz używając tradycyjnych narzędzi.

Centralny plac wsi jest miejscem odbywania się jarmarku – w tej części współorganizatorem jest Stowarzyszenie Światowid z Łubowa.

Istotnym elementem całodniowych pokazów są występy zespołów folklorystycznych prezentujących różnorodność strojów, tańców, przyśpiewek i zwyczajów wielkopolskich. W tym roku zaprosiliśmy: Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni, Zespół Folklorystyczny "Borkowiacy"z Borku Wielkopolskiego, Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty" z Pobiedzisk.

Ze spektaklem "Zakręcone koło fortuny" specjalnie dla dzieci wystąpi Teatr Variaté.

Galeria »

fot.archiwum WPE fot.archiwum WPE fot.archiwum WPE

„Żywy skansen” w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, fot.archiwum WPE