Muzyka i sztuka ludowa na Kazimierskim Rynku

Festiwal w Kazimierzu

W dniach 26-28 czerwca w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbędzie się 43. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz Targi Sztuki Ludowej. Impreza ta od lat przyciąga artystów oraz miłośników muzyki i sztuki ludowej z całej Polski. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program festiwalu oraz informacje o imprezach towarzyszących.

Program festiwalu:

26 czerwca, piątek

9.30 Ogólnopolskie Seminarium folklorystyczne na temat: "Pieśń ujdzie cało". O wartościach artystycznych pieśni ludowej (na materiale lubelskim)

11.30 – Uroczyste Otwarcie Festiwalu – koncert konkursowy

12.00 – warsztaty śpiewacze "Wniebogłosy"

14.00 – Koncert towarzyszący

15.00 – Konkurs Duży – Mały

15.00 "Muzykanty" – kameralne spotkania z muzykantami i śpiewaczkami – warsztaty

17.00 – Koncert towarzyszący

18.00 – Koncert konkursowy

19.00 – "Dom tańca" – warsztaty taneczne

20.00 – "Dom tańca" – potańcówka i pograjka – warsztaty

21.00 – Ognisko z potańcówką w ruinach Zamku dla uczestników Festiwalu

27 czerwca, sobota

9.00 – Otwarcie 42. Targów Sztuki Ludowej

10.00 – Koncert konkursowy

11.00 – warsztaty śpiewacze "Wniebogłosy"

13.30 – koncert towarzyszący

15.00 – Konkurs Duży – Mały

15.00 – "Muzykanty" – kameralne spotkania z muzykantami

i śpiewaczkami – warsztaty

16.00 Koncert konkursowy

19.00 – "Dom tańca" – warsztaty taneczne

20.00 – "Dom tańca" – potańcówka i pograjka – warsztaty

20.00 – Zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych

i zagranicznych oraz koncert Kapeli Karpackiej Krzysztofa

Trebuni-Tutki- ŚLEBODA

28 czerwca, niedziela

9.00 – Targi Sztuki Ludowej i Koncert kapel

10.00 – Korowód zespołów i Koncert Laureatów Festiwalu

13.00 – Msza św. w intencji uczestników Festiwalu transmitowana przez TV Polonia

14.30 – Koncert "Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"

42. Targi Sztuki Ludowej

Po raz czterdziesty drugi 27 czerwca 2009 roku o godz. 9.00 rozpoczną się Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu n/Wisłą.

Dwudniowe Targi są jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, której główną ideą jest upowszechnianie i popularyzacja plastyki ludowej. Niezmiennie od pierwszych targów impreza ta cieszy się niezwykłym zainteresowaniem zarówno wśród samych twórców ludowych, jak i kolekcjonerów sztuki ludowej, a także licznego grona turystów przyjeżdżających niejednokrotnie specjalnie z tej okazji do Kazimierza.

Bezpośredni udział w targach artystów ludowych stwarza możliwość nie tylko do nabycia oryginalnego wyrobu, ale jest również okazją do poznania twórcy i jego dzieła.

Targi stanowią znakomitą okazję zaprezentowania dorobku twórców ludowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, a także do zapoznania się z aktualnym stanem sztuki ludowej i zachodzącymi w niej zmianami.

Przeobrażenia wynikające z ogólnego rozwoju wsi prowadzą do zanikania tradycyjnej artystycznej twórczości ludowej. Dla podtrzymania lub wskrzeszenia wielu dziedzin (m.in. takich jak kowalstwo, tkactwo, plecionkarstwo), staje się konieczne wprowadzenia adaptacji polegającej na przystosowaniu dawnych ludowych wzorów do nowych form potrzebnych miejskiemu odbiorcy. W ten sposób powstają tradycyjnymi technikami wykonane, ale o nowej formie użytkowej wyroby (np. kinkiety, zestawy kominkowe, popielniczki).

Na tegoroczne targi zaproszono 80 twórców. Chcemy zaprezentować to wszystko, co liczy się dziś w twórczości ludowej, przedstawić najwybitniejszych artystów ludowych, reprezentujących następujące dyscypliny twórczości ludowej: rzeźbę, malarstwo, plastykę obrzędową i zdobniczą, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, snycerstwo, ludwisarstwo, zabawkarstwo.

W celu przybliżenia widzom wykonywania niektórych technik, przewidziane są pokazy przędzenia lnu, toczenia naczyń glinianych, kucia wyrobów z żelaza, wyplatania koszy wiklinowych, pokazy różnorodnych technik wykonywania koronek (koronka szydełkowa, klockowa, frywolitka), pokazy zdobienia jaj (techniką batikową, wyskrobywania, oklejania).

Tych wszystkich, którzy urzeczeni oryginalnością sztuki ludowej wracający powiększać swoje kolekcje oraz tych, którzy z twórczością dopiero się zetkną – serdecznie zapraszamy, życzymy bogatych przeżyć, interesujących kontaktów i udanych zakupów.


Klub festiwalowy "Tyndyryndy" – warsztaty z zakresu śpiewu, gry i tańca realizowane przez Stowarzyszenie "Dom Tańca"

Klub Festiwalowy "Tyndyryndy" ma celu wzbogacenie oferty Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i adresowany jest do wszystkich zainteresowanych polską muzyką i tańcem tradycyjnym in crudo czyli niestylizowanym.

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano cykl kameralnych, godzinnych spotkań z wybitnymi artystami wiejskimi, w czasie których będzie można bliżej poznać muzyków oraz śpiewaków i śpiewaczki.

Interesujące, szczególnie dla ludzi młodych, będą warsztaty tradycyjnego śpiewania "białym głosem". Poprowadzi je Agata Harz.

Więcej informacji: www.wok.lublin.pl

Konferencja prasowa 43 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz 42 Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą

TESTTT