Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Od 1 stycznia 2019 roku Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej jest nieczynne dla zwiedzających. Jak informuje na swoich stronach internetowych właściciel Muzeum, powodem zawieszenia działalności jest zbyt niska dotacja przyznana przez MSWiA na prowadzenie placówki w bieżącym roku.

„Z przykrością informujemy, że od 1 stycznia 2019 roku Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej będzie nieczynne dla zwiedzających do odwołania. Przyczyną zamknięcia muzeum dla zwiedzających jest decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 grudnia 2018 roku o przyznaniu środków na realizację w 2019 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Minister w sposób znaczny ograniczył środki o jakie wnioskowaliśmy na zadanie: Działalności Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej z biblioteką i archiwum” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Muzeum.

Bogdan Gocz, opiekun Muzeum i przewodniczący Rady Towarzystwa na rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej podkreśla, że Ministerstwo w znaczny sposób ograniczyło środki o jakie wnioskowało Towarzystwo. Aby placówka mogła dalej funkcjonować potrzebuje minimum 53 tyś. zł i o taką kwotę wnioskowano. Niestety przyznana kwota  w wysokości zaledwie 33 tyś. zł. według Bogdana Gocza nie wystarczy na zabezpieczenie obsługi ruchu turystycznego i prowadzenie bieżącej działalności Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej z biblioteką i archiwum.

Muzeum na swojej stronie www.zyndranowa.org apeluje do wszystkich, którym bliska kultura łemkowska o pomoc w tej sprawie.

* * *

W roku 2018 Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej obchodziło Jubileusz 50-lat działalności. Zostało założone w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej – Teodora Gocza. Skansen gromadzi pamiątki związane z kulturą i dziedzictwem materialnym Łemków. Znajdziemy tutaj kilka obiektów tradycyjnego łemkowskiego budownictwa m.in. łemkowską chyżę pochodząca z 1860 roku, kuźnię, wiatrak czy małą karczmę.

* Zdjęcie na górze: Zyndranowa muzeum-skansen kultury lemkowskiej, By I,Szydlo St., CC BY-SA 3.0, www.commons.wikimedia.org