Zakończyła się dwunasta edycja Podlaskiej Oktawy

Zakończyła się dwunasta edycja Podlaskiej Oktawy Kultur – prawdziwe święto muzyki, tańca i wielokulturowości. Przez pięć dni białostocki Rynek Kościuszki rozbrzmiewał muzyką inspirowaną folklorem całej Europy, a licznie zgromadzona publiczność podziwiała tańce i stroje ludowe z aż 12 krajów świata.

W tym roku na festiwal przyjechało blisko 600 artystów z Polski, Ukrainy, Izraela, Serbii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Rumunii, Litwy, Gruzji oraz z Hiszpanii. Prezentowali się nie tylko w Białymstoku, ale w aż 32 podlaskich miejscowościach, w tym po raz pierwszy w Nowince, Piątnicy, Kleszczelach, Czyżewie, Suchowoli, Orli i Sokolu.

„Pod względem zasięgu w województwie to była na pewno rekordowa Oktawa” – cieszy się Cezary Mielko, dyrektor WOAK. – „Należy też podkreślić bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznych występów. Gościliśmy wielu wspaniałych artystów światowej klasy, m.in. Huun-Huur-Tu  z Tuwy, Orkestar Kristijana Azirovića z Serbii czy Volynskyi Narodnyi Hor z Ukrainy”.

To właśnie ukraiński chór zakończył dwunastą Podlaską Oktawę Kultur, porywając białostocką publiczność i zgarniając burzę oklasków. Po jego występie organizatorzy i władze województwa dziękowali ze sceny widzom i artystom.

podlaska-oktawa-kultur2019_2

fot. organizatorzy

„Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim wykonawcom, którzy do nas przyjechali nie tylko z Polski, ale z całego świata” – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. – „Podziękowania należą się także wam, mieszkańcom Białegostoku i całego województwa. Praca dla was jest nie tylko przyjemnością, ale dumą i wielkim zaszczytem”.

Cezary Mielko, podkreślając dobrą organizację imprezy, podziękował z kolei swoim pracownikom, partnerom Oktawy w regionie, wolontariuszom, pracownikom technicznym, a na koniec – marszałkowi województwa i prezydentowi Białegostoku za dofinansowanie festiwalu, bo bez tego – jak podkreślił – organizacja imprezy nie byłaby możliwa.

podlaska-oktawa-kultur2019_3

fot. organizatorzy

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal organizowany przez WOAK już od dwunastu lat. Od początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie festiwal prezentuje piękno folkloru z całego świata. Na festiwalu dominuje taniec, śpiew i muzyka w rozmaitej formie. Podczas jednego dnia imprezy można zobaczyć zespół pieśni i tańca, usłyszeć kapelę wykonującą niestylizowane utwory ludowe, orkiestrę symfoniczną, śpiewy chóralne czy zespoły łączące etniczne wokale z elektrycznymi brzmieniami. Oktawa to też szereg imprez towarzyszących, takich jak jarmark rękodzieła ludowego, warsztaty śpiewaczo-taneczne czy potańcówka z muzyką tradycyjną.

Festiwal od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sympatią mieszkańców województwa. Widać to gołym okiem podczas oktawowych koncertów, kiedy Rynek Kościuszki jest wypełniony po brzegi i kiedy znalezienie miejsca w kawiarnianych ogródkach na placu przy ratuszu graniczy z cudem. Tę sympatię też słychać – praktycznie każdy festiwalowy zespół nagradzany jest ogromnymi brawami. Organizatorzy zapewniają, że daje im to dużą motywację do dalszej pracy i obiecują, że nie spoczną na laurach – trzynasta edycja imprezy ma być co najmniej tak samo udana!