XIV Suwalski Jarmark Folkloru

Zespół Riabina - wielokrotny uczestnik Suwalskiego Jarmarku Folkloru, fot. organizatorzy

Zespół "Riabina" – wielokrotny uczestnik
Suwalskiego Jarmarku Folkloru
fot. organizatorzy

Suwalski Jarmark Folkloru to najważniejsza doroczna impreza folklorystyczna promująca tradycje ludowe całej wielokulturowej Suwalszczyzny.

Sobotnie prezentacje sceniczne muzyki ludowej to jednocześnie przesłuchania konkursowe w kategoriach: śpiewaków solistów, muzykantów, kapel, zespołów śpiewaczych oraz Mistrz-Uczeń, kwalifikujące do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, m.in. w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Na zakończenie pełnego dźwięków, smaków i zapachów dnia zapraszamy mieszkańców i turystów na POTAŃCÓWKĘ – zabawę odtwarzającą dawną zabawę ludową w przestrzeni parku w centrum Suwałk, która poprowadzi laureat kazimierskiej "Baszty" 2012 (w kategorii folklor rekonstruowany) i festiwalu "Stara Tradycja" – "Gęsty Kożuch Kurzu".

W sobotę i niedzielę odbędzie się kiermasz sztuki ludowej oraz tradycyjnego jadła kresowego. Oprócz możliwości zakupu na straganach gotowych wyrobów od twórców ludowych, można również zobaczyć proces ich wytwarzania według najstarszych sposobów, zgodnych z ludową tradycją.

Jeszcze przed niedzielnym obiadem, w godz. 13-15 na jarmarkowej scenie zaprezentujemy dwa spektakle obrzędowe: "Wieczór panieński" teatru obrzędowego Zgryz" (Suwalszczyzna) oraz spektakl Regionalnego Zespołu Kurpiowskiego z Czarni (Kurpie).

Tegoroczny jarmark folkloru jest programowo zbieżny z przyszłorocznym Międzynarodowym Festiwalem Ludowych Zespołów Tanecznych "Źródliska". To jeden z nielicznych w Europie festiwali, prezentujący etnograficzne tańce powiązane z obrzędowością doroczną. Obecna dwuletnia edycja projektu – "Lato" – promować będzie tradycyjne tańce wykonywane ongiś z okazji Kupały oraz podczas dożynek. Dlatego podczas przeglądu folkloru muzycznego Suwalszczyzny jedna z trzech pieśni regulaminowych powiązana jest z tematyką żniwną bądź dożynkową.

Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Suwałki, Park Konstytucji 3 Maja
27 lipca (sobota), gody. 12.00-19.00
28 lipca (niedziela), godz. 10.00-16.00

TESTTT