X Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu w Krakowie, fot. organizatorzy

Wielkanocny Festiwal
Tradycji i Obrzędu w Krakowie
fot. organizatorzy

Dla wszystkich oczekujących z niecierpliwością Świąt Wielkanocnych Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie przygotowało wyjątkowe wydarzenie Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu.

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu to wielkanocne tradycje, obrzędy, zwyczaje i wierzenia w prawdziwie artystycznej oprawie przy udziale twórców ludowych, artystów, dzieci, młodzieży, mieszkańców miasta i okolic oraz turystów, a wszystko na ludowo i z przytupem!

1 kwietnia odbędzie się kolejna jubileuszowa edycja wielkanocnego festiwalu, który już od dziesięciu lat gości na placu Wolnica w Niedzielę Palmową, a myślą przewodnią imprezy jest zachowanie różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego regionu Małopolski dla przyszłych pokoleń.

WYdarzenie organizowane przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży na stałe wpisało się w krajobraz kulturalny Krakowa. Jego kolejne edycje odbywały się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Małopolskiego.

Program jubileuszowego X Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu obejmuje szereg działań związanych z tradycją, obyczajowością i zwyczajami świąt wielkanocnych oraz okresu przedświątecznego, m.in.:

Warsztaty edukacyjne. Do wydarzeń wpisujących się w Festiwal należą warsztaty edukacyjne, na których dzieci, młodzież i dorośli mogą zapoznać się z technikami zdobienia

i malowania pisanek, wykonywania palm wielkanocnych oraz przyrządzania potraw stawianych na wielkanocnym stole.

Występy zespołów regionalnych. W ramach Festiwalu odbywają się koncerty muzyki ludowej i występy zespołów regionalnych. W tym roku gościć będziemy m.in. Małe Bartusie z Murzasichla oraz Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, a także Chór Gospel Joyful Voice.

Konkursy wielkanocne. Z Wielkanocnym Festiwalem nieodłącznie związane są konkursy skierowane do wszystkich chętnych, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdują się konkursy na kartki wielkanocne i plakat, tradycyjną palmę wielkanocną oraz dekorację wielkanocną.

Jarmark wielkanocny. Najważniejszym jednak elementem Festiwalu jest jarmark na placu Wolnica, który spaja te wszystkie elementy w całość. Można więc podczas imprezy plenerowej posłuchać występów kapel ludowych, obejrzeć widowisko obrzędowe oparte na staropolskich zwyczajach i obrzędach wielkanocnych z udziałem zespołów teatralnych, tancerzy i muzyków.

Pojawiają się w nich najważniejsze staropolskie obyczaje związane z przygotowaniami i afirmacją Świąt Wielkanocnych, m.in. gaików-maików, pucheroków, wieszania śledzia i pogrzebu żuru, śmigusa-dyngusa, zdobienia jaj, wykonywania palm wielkanocnych, tradycyjnych obrządków związanych z kuchnią, chodzeniem z kogucikiem.

W czasie jarmarku obejrzeć można również korowód palm wielkanocnych wykonanych przez dzieci i młodzież, dzieła artystów i twórców ludowych: kowali, garncarzy, rzeźbiarzy ludowych, twórców ludowego rękodzieła artystycznego, malarzy na szkle, koronczarek, twórców tradycyjnych ozdób wielkanocnych i pisanek, pokazy tradycyjnego rękodzieła oraz kramy wielkanocne, a także symbolicznie podzielić się wielkanocnym jajkiem.

Program X Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu
31 marca – 1 kwietnia 2012 r.

Sobota 31 marca, SCKM ul. Szeroka 16

– Rodzinne warsztaty edukacyjne:

warsztaty rękodzieła ludowego, malowanie pisanek, tworzenie palm i ozdób wielkanocnych, dekorowanie koszyczków itp.

Niedziela 1 kwietnia, Plac Wolnica w Krakowie

godz. 11.00-12.00
Jarmark wielkanocny

– Oficjalne otwarcie festiwalu.

– Występy zespołów ludowych

godz. 12.00-14.00
– Rozstrzygnięcie konkursów i przyznanie nagród:

– Konkurs na kartkę wielkanocną i plakat

– Korowód dorosłych i dzieci z palmami

– Konkurs na palmę wielkanocną

– Konkurs na dekorację wielkanocną

godz. 14.00-16.00
– Widowisko teatralne

– Występy zespołów

– Zakończenie Festiwalu

Ponadto:

godz. 11.00-16.00
– Artyści i twórcy ludowi:

Kowale, garncarze, rzeźbiarze ludowi, twórcy rękodzieła artystycznego ludowego, malarze, koronczarki, twórcy tradycyjnych ozdób wielkanocnych i pisanek, kraszanek, itp. (pokazy tradycyjnego rękodzieła i ozdób wielkanocnych), warsztaty sztuki ludowej.

– Symboliczne dzielenie się jajkiem.

W związku z Jubileuszem Festiwalu w tym roku w Galerii Zdarzeń Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży odbędą się również dwie wyjątkowe wystawy – wystawa prac pokonkursowych oraz wystawa upamiętniająca poprzednie edycje Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu.

www.sckm.krakow.pl