Wycinanki z Mazowsza na wystawie w Berlinie

Wystawa "Exotic Poland. Paper cutouts from Mazovia" (Polska Egzotyczna. Papierowe wycinanki z Mazowsza) po raz pierwszy prezentuje w Berlinie sztukę polskich wycinanek. Ekspozycja, której otwarcie nastapiło 17 czerwca odbywa się w ramach największego berlińskiego festiwalu kultury i sztuki "48 Stunden Neukölln".

Według Magdaleny Prosińskiej – kurator wystawy – wycinanki są jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych przejawów polskiej sztuki. Obcowanie z wycinanką jest przygodą. Wycinanka jest pełna emocji i ukrytych znaczeń. W wycinankach zaklęte są pradawne historie – podkreśla Magdalena Prosińska.

Już w przeszłości w okresie, kiedy papier był rzadkością, wycinanka była luksusem. Przed ważnymi świętami w najbiedniejszych regionach Polski wiejskie chaty zdobiono kolorowymi ozdobami z papieru.

W XIX i XX wieku nastąpił rozkwit tej formy sztuki. Dzisiaj cieszy się ona rosnącą popularnością nawet wśród młodego pokolenia. Wycinanki stanowią coraz częściej oryginalny wystrój ekskluzywnych mieszkań miejskich.

Każdy z tych delikatnych, koronkowych obiektów jest wyjątkowy. Styl i kolory konkretnych dzieł sztuki różnią się w zależności od regionu, w którym zostały wykonane.

Na wystawie "Polska Egzotyczna" pokazane zostaną wycinanki z trzech regionów Polski. Do projektu zaproszone zostały najbardziej znane polskie artystki.

Apolonia Nowak z Kadzidła w Puszczy Zielonej, Maria Stachnal i Danuta
Wojda z Łowicza to artystki ludowe pochodzące z rodzin od pokoleń
zajmujących się sztuką i przekazujących jej tajniki z pokolenia na
pokolenia. Małgorzata Belkiewicz to  artystka i pedagog z Kołbieli.
Stara sięona odtworzyć tradycję wycinanek, która zanikęła.

Elementem wystawy jest instalacja Katarzyny Krzykawskiej, rzeźbiarki z Krakowa.

Podczas Festiwalu 48 Stunden Neukoelln motyw ogrodowego krasnala zostanie wykorzystany jako obiekt ready made, na którym pojawiają się zaskakująco inne niż zazwyczaj malunki – będą to wzory związane z tradycyjną wycinanką. Tym samym bryła krasnala będzie nośnikiem na poły abstrakcyjnej dekoracji, która zmieni kiczowaty charakter obiektu w obiekt pop- dizajnerski.

Wystawa "Exotic Poland. Paper cutouts from Mazovia" (Polska Egzotyczna.
Papierowe wycinanki z Mazowsza)
Mainzer Strasse 15, Berlin – Neukölln (powiedzchnia wystawowa
Firmy Borodesign).
Wystawa potrwa do 10 lipca 2011
(sob-nd. 12.00-18.00 ).

* * *
Fundacja "Dziedzictwo dla Przyszłości" została utworzona w 2009 roku w celu promocji kultury regionalnej i tradycyjnej sztuki i rzemiosła na rzecz zrównoważonego rozwoju małych miejscowości. www.dziedzictwodlaprzyszlosci.org

TESTTT