Włocławek. Wakacyjne spotkania w muzeum

Warsztaty we Włocławku

Warsztaty artystyczne w Muzeum Etnograficznym we Włocławku
– ażurowe firanki z papieru
fot. ME we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza grupy zorganizowane na wakacyjne spotkania.

W Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędą się warsztaty pn. "Mieszkać ładnie" z udziałem artystów ludowych.

W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce przygotowano "Wakacje pod strzechą", podczas których będzie można zapoznać się z tradycjami i życiem codziennym dawnej wsi kujawskiej. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program zajęć.

MIESZKAĆ ŁADNIE

Tematy zajęć:

1. Ażurowe firanki z papieru

Dawniej w oknach zawieszano firanki z papieru, wykonywano je z dużą starannością. Jakie przeważały motywy i jakie stosowano techniki, dowiemy się na zajęciach z udziałem Zofii Szmajdy-Mierzwickiej. Artystka zaprezentuje formy i wzory ażurowych firanek, a pod jej okiem będzie można wykonać firankę według własnej koncepcji.

KOSZT; bilet wstępu – 2 zł od osoby + warsztaty 40 zł od grupy (materiały zapewniają organizatorzy)

2. Kolorowe makatki na papierze

Zajęcia z udziałem Zofii Szmajdy-Mierzwickiej są okazją do zaprezentowania uczestnikom jednej z form zdobnictwa wnętrz – makatek na papierze. Była to niegdyś ozdoba zawieszana w domach w miejscu najbardziej zabrudzonym. Artystka opowie nam o formach i motywach papierowych makatek. Dowiemy się skąd wykonawczynie czerpały pomysły dla malowanych kompozycji. Zajęcia zakończą się namalowaniem makatki na papierze według własnego pomysłu.

KOSZT; bilet wstępu – 2 zł od osoby + warsztaty 50 zł

od grupy (materiały zapewniają organizatorzy)

3. Zdobimy talerze kwiecistymi, kolorowymi wzorami

Włocławek kojarzy się z pięknymi i artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi, które znane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Czy wiesz, jakie formy produkowano w pierwszej fabryce fajansu? Jakie stosowano techniki zdobienia tych wyrobów? Jakie funkcje początkowo pełniły ręcznie malowane naczynia fajansowe? Podczas spotkania z Wandą Mikołajewską, malarką włocławskiej fabryki fajansu, uczestnicy poznają motywy występujące na ręcznie malowanym fajansie. Ponadto każdy uczestnik będzie zdobił swój papierowy talerz, malując wybrane przez siebie wzory dekoracyjne.

KOSZT; bilet wstępu – 2 zł od osoby + warsztaty 50 zł od grupy materiały zapewniają organizatorzy)

4. Bibułkowe bukiety kwiatowe

Sztuka wykonywania kwiatów z kolorowej bibuły przetrwała do dzisiaj jako jedna z form zdobienia wnętrz mieszkalnych, kapliczek przydrożnych. Tajniki tego warsztatu można poznać na zajęciach, na których uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wykonywania kwiatów z kolorowej bibuły.

KOSZT; bilet wstępu – 2 zł od osoby + warsztaty 40 zł od grupy (materiały zapewniają organizatorzy)

5. Cudeńka z kolorowego papieru – rzecz o wycinance ludowej

Wprowadzenie uczestników zajęć w świat polskiej wycinanki ludowej – pokaz multimedialny. Wycinanki były charakterystyczną ozdobą wiejskich chat na przełomie XIX i XX wieku. Uczestnicy zajęć dowiedzą się o typach wycinanek występujących w poszczególnych regionach, poznają rodzaje, formy oraz technikę ich wykonania. Ponadto każdy będzie mógł się przekonać o "magicznej mocy papieru". Aby tak się stało wystarczą nożyczki, wyobraźnia, ale także cierpliwość i zręczne dłonie. Warto sprawdzić jakie niezwykłe dzieła mogą powstać w trakcie zajęć!

KOSZT; bilet wstępu – 2 zł od osoby + warsztaty 30 zł od grupy (materiały zapewniają organizatorzy)

Zajęcia odbywać się będą w Muzeum Etnograficznym, ul. Bulwary 6, po wcześniejszym zgłoszeniu.

UWAGA!

– Grupa nie większa niż 30 osób.

– Czas trwania zajęć – 1,50 godz.

KONTAKT: Dział Oświatowy, mgr Ewa Jabłońska – tel. (0-54) 230 30 01

WAKACJE POD STRZECHĄ

Tematy zajęć:

1. W domu i zagrodzie naszych pradziadków

Spotkanie przybliża życie i pracę w gospodarstwie domowym z przełomu XIX i XX w. W czasie lekcji dzieci zajmują się tradycyjnym praniem w balii, wyżymają i maglują bieliznę, a także próbują swych sił w pracach gospodarskich – w młóceniu ziarna cepem, mieleniu na żarnach i wianiu zboża.

KOSZT: 3 zł od osoby (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 2 zł opłata za zajęcia od każdego dziecka

2. Kajet, tabliczka i obsadka, czyli w szkole pradziadka

Siedząc w ławkach z lat 30. XX w., dzieci poznają zasady kaligrafii, próbują pisać piórem maczanym w atramencie i rysikiem na używanych niegdyś tabliczkach. Zapoznają się również z dawnymi przyborami szkolnymi oraz zwyczajami obowiązującymi w klasie i podczas przerwy.

KOSZT: 3 zł od osoby (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 2 zł opłata za zajęcia od każdego dziecka

3. Kolorowy świat z bibuły i łat

Dzieci poznają i oglądają dawne dekoracje kujawskiej chałupy – bibułkowe bukiety, girlandy kwiatowe wokół obrazów, słomiane pająki zawieszane u sufitu, itp. Następnie wykonują własnoręcznie ozdoby – są to (do wyboru): bibułkowe kwiaty, papierowe firanki, malowane "makatki" lub pająki ze słomy.

W drugiej części spotkania dzieci wspólnie robią stracha na wróble, nieodzowny i barwny element wiejskiego pejzażu.

KOSZT: 3 zł od osoby (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 3 zł opłata za zajęcia od każdego dziecka

4. Co jeszcze potrafili nasi pradziadkowie – zajęcia pozarolnicze na kujawskiej wsi

Podczas tej lekcji uczestnicy zajęć spotykają się z pszczelarzem, który opowiada o życiu oraz zwyczajach pszczół. Dzieci próbują rozmaitych gatunków miodu oraz robią własnoręcznie woskową świeczkę.

KOSZT: 3 zł od osoby (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 3 zł opłata za zajęcia od każdego dziecka

Zajęcia odbywać się będą w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski po wcześniejszym zgłoszeniu.

UWAGA!

– Grupa nie większa niż 30 osób.

– Czas trwania zajęć – 1 – 1,50 godz.

KONTAKT: Kierownik skansenu mgr Elżbieta Kraszewska-Sikorska, tel. (054) 232-30-01 wew. 17

TESTTT