Władysław Marek. Rzeźba

10 listopada w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby Władysława Marka. Ekspozycja czynna do 9 grudnia br.

Władysław Marek urodził się 22 kwietnia 1944 roku w Łodygowicach, zmarł 2 maja 2015 roku w Rajczy. Od najmłodszych lat zdradzał talent plastyczny, lecz trudna sytuacja rodzinna nie pozwoliła mu na edukację w tym kierunku. Rzeźbił od wczesnej młodości, mówiąc, że robi to, bo musi, że lepiej widzi wtedy świat. W latach 1963–65 uczęszczał do Państwowego Ogniska Plastycznego w Bielsku-Białej. W roku 1965 podjął pracę jako liternik w Powiatowej Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych „Żywczanka” w Żywcu, a później  w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”  w Żywcu. W 1968roku rozpoczął współpracę z Grupą Amatorów Plastyków „Różni”.

W latach 1980–87 dwa razy odwiedził Stany Zjednoczone. Pierwsza wizyta zaowocowała realizacją projektu drogi krzyżowej oraz rzeźbą Chrystusa na krzyżu dla Zgromadzenia Sióstr Serafitek w San Antonio  w Teksasie. W trakcie drugiego pobytu wykonał drewnianą replikę pierwszego polskiego kościoła w USA, znajdującego się w miejscowości Panna Maria w Teksasie. Replika ta została podarowana papieżowi Janowi Pawłowi II. W roku 1992 wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał do 2013 roku.

Początkowo twórczość Władysława Marka nawiązywała do rzeźby ludowej inspirowanej szkołą zakopiańską, m.in. pracami Antoniego Kenara i Antoniego Rząsy. Z czasem głównym wątkiem jego twórczości stała się tematyka sakralna. Wykonywał rzeźby pełne i płaskorzeźby w lipie, czasem w topoli i dębie, pozostawiał je w stanie surowym, rzadziej bejcował  lub woskował. W pracach z czasu emigracji można zaobserwować wpływ kultury meksykańskiej. Rzeźby inspirowane folklorem meksykańskim pokrywał akrylami.

Wystawy i konkursy

1972 – III Przegląd Prac Amatorów Podbeskidzia w ramach Dni Skoczowa (Nagroda Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej  Rady Narodowej w Katowicach)
1975 – II Konkurs Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
1988 / 1989 – Ogólnopolski Konkurs i Wystawa Pokonkursowa „Ziemia bliska sercu”, Muzeum Etnograficzne w Toruniu
1989 – wystawa rzeźby, Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
2010 – wystawa zbiorowa „Przyjaciele Galerii”, Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej

(z katalogu wystawy)
Wystawa „Władysław Marek. Rzeźba”
10.11.2016 – 09.12.2016
wernisaż: 10.11.2016, godz. 15.00
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
ul. 1 Maja 8, Bielsko-Biała

* Zdjęcie na górze:  Fragment rzeźby Władysława Marka, fot. Organizatorzy

Źródło: www.rok.bielsko.pl