Wielkanocna Akademia Sztuki Ludowej

Stowarzyszenie Twórców Ludowych już po raz trzeci zaprasza na cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową. Tegoroczne spotkania rozpoczniemy jak zwykle od warsztatów wielkanocnych.

Po raz kolejny uczestnicy pod okiem utalentowanych twórczyń z różnych regionów etnograficznych kraju będą mogli wykonać palmy i pisanki.

12-13 marca, Wiesława Kucharzyk (palmy lubelskie)

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą palmy przypominające "wielkanocne" zwierzątka.

14-15 marca, Jadwiga Niedźwiedzka (palmy kurpiowskie Puszcza Zielona)

Jadwiga Niedźwiedzka to twórczyni średniego pokolenia z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wraz z córką Joanną twórczyni wykonuje palmy zrobione z bibułkowych kwiatów, a także inne artefakty plastyki zdobniczej i obrzędowej charakterystyczne dla tego regionu – pisanki, wycinanki i in. Kurpiowskie palmy są wielobarwne, a ich formy zależą od wykorzystanych wzorów kwiatowych. Spotkanie z twórczyniami będzie te okazją do poznania bogatych i ciekawych tradycji tego regionu.

19-20 marca, Stefania Topola (kroszonki opolskie)

Stefania Topola należy do grona najwybitniejszych pisankarek opolskich. Od 1973 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tradycji zdobienia, drapania kroszonek nauczyła się od matki. Od 1953 roku wykonuje już je samodzielnie, a oprócz tego zajmuje się również zdobieniem ozdób z porcelitu i porcelany.

Stefania Topola jest laureatką wielu nagród w konkursach zdobienia jaj wielkanocnych. Artystka we własnym warsztacie twórczym oraz w szkołach chętnie prowadzi pokazy wykonywania tradycyjnych opolskich kroszonek.

21-22 marca, Bogumiła Wójcik (pisanki lubelskie)

Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni bierze udział w konkursach i wystawach zdobywając wiele nagród. Chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję swojego regionu.

26-27 marca, Halina Witkowska (pisanki kurpiowskie Puszcza Biała)

Halina Witkowska to utalentowana twórczyni z kurpiowskiej Puszczy Białej. Artystka promuje swój rodzimy region nie tylko poprzez strój, ale także opowiadając o kurpiowskich potrawach regionalnych i prezentując różne wytwory sztuki ludowej – palmy, pisanki, kwiaty, koronki i hafty. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać pisanki oklejane sitowiem i muliną.

28-29 marca, Stefania Borkowska (pisanki łowickie)

Stefania Borkowska jest utytułowaną twórczynią ludową regionu łowickiego. Wykonuje pisanki oklejane tradycyjnymi łowickimi wycinankami. Jej domeną jest plastyka papierowa i obrzędowa. Swoją twórczością kontynuuje i propaguje tradycje wycinankarskie regionu łowickiego. Od wielu lat jej prace obecne są na konkursach regionalnych i ogólnopolskich festiwalach sztuki ludowej, gdzie nierzadko zdobywają nagrody. Pani Stefania prowadzi również działalność edukacyjną ucząc sztuki wycinankarstwa w Muzeum w Łowiczu oraz biorąc udział w Wojewódzkich Warsztatach Ludowej Plastyki Papierowej.

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14 20-112 Lublin
Godz. 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.30-14.30
Opłata: 5,00/osoba

Rezerwacja telefoniczna grup: 81 532 37 45
Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

oprac. Katarzyna Kraczoń

TESTTT