Wiejsko-miejska potańcówka karnawałowa w Toruniu

Kapela Zdrowie Pięknych Pań, fot. archiwum zespołu

Kapela Zdrowie Pięknych Pań
fot. archiwum zespołu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza 4 lutego br. na wiejsko-miejską potańcówkę karnawałową. Do posłuchu i pod nogę zagra żeńska kapela Zdrowie Pięknych Pań.

Miasto i jego mody nie od dziś wpływają na gusta wsi. Dotyczy to zarówno trendów w ubiorze, jak i wiejskiego repertuaru, który zwłaszcza od czasów powojennych chętnie przyswajał i adaptował na swoje potrzeby popularne "miastowe" melodie.

Dzisiaj te granice mocno się zacierają, a wzajemne wpływy tradycji i nowoczesności widoczne są na każdym kroku. Współczesność chętnie sięga po tradycyjny repertuar a coraz szersze kręgi pasjonatów chcą słuchać i bawić się przy muzyce staromodnej.

Rdzennie wiejskie oberki, gołąbki czy skoczne wiwaty w niczym nie ustępują tu nostalgicznym tangom i rzewnym walczykom. Kurz wzburzany stopami tancerzy na miejskich i wiejskich parkietach dowodzi niezbicie, że muzyka i taniec pozwalają przekraczać granice terytorialne, światopoglądowe i międzyludzkie.

A kiedy całość trąci myszką, pozwala nawet przenieść się w czasie.

W taką podróż zabierzemy uczestników Potańcówki karnawałowej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu w sobotę, 4 lutego o godz. 18.00. Do posłuchu i pod nogę zagra żeńska kapela Zdrowie Pięknych Pań.

Wrocławianki, uczennice wiejskich muzykantów, ogrywać będą tradycyjne garnitury tańców polskich, na czele z mazurkiem i polką. Nie zabraknie jednak również ślofoksa, czyli rodzimej odmiany fokstrota, tanga czy walczyka.

Nieśmiałym i niewprawionym zapewniamy fachową pomoc wodzireja. W jego rolę na przemian wcielać się będzie Marta Domachowska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego oraz pasjonaci muzyki tradycyjnej z grupy n obrotów, która od blisko dekady prowadzi warsztaty taneczne i potańcówki w Toruniu i całej Polsce.

Ich wieloletnia współpraca z Muzeum niejednokrotnie owocowała świetną zabawą. Prowadzone przez nich zabawy taneczne nie pozostawią obojętnymi nawet najbardziej opornych tancerzy.

Główny organizator Potańcówki, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu od lat wspiera działania instytucji skupiając w swoim gronie wielbicieli tradycji i stałych bywalców muzealnych wydarzeń. Wspólnie zapraszamy do tańca!

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

n obrotów

4.02., sobota, godz. 18.00, Sala widowiskowa.
Bilety: 9 zł – normalny, 6 zł – ulgowy.

kontakt: edukacja@etnomuzeum.pl, www.etnomuzeum.pl/edukacja
opr. Marta Domachowska

TESTTT